Szwajcarię odwiedziłam kilka razy, ale moja ostatnia podróż śladami letnich wędrówek była najbardziej spektakularna. Po pierwsze dlatego, że w końcu udało mi się zrobić sławny szlak Augstmatthorn – Interlaken i Augstmatthorn trail – najbardziej wyczekiwany hike w Szwajcarii i zaliczyć niesamowitą jogę o wschodzie słońca – Szwajcarskie poranki, joga wśród wzgórz i niesamowity hotel Rigi Kaltbad z widokiem na Alpy, ale przede wszystkim dlatego, że najwięcej czasu spędziłam w Zermatt. Ten region powalił mnie na kolana ilością niesamowitych miejsc, outdoroowych wyzwań i niekończących się krajobrazów. W tym momencie to moje ulubione miejsce w Szwajcarii. Istne crème de la crème wszystkiego, co ten kraj ma najlepsze.
Wolne od samochodów miasto Zermatt, położone w kantonie Valais na wysokości 1600 m n.p.m., przyciąga wszystkich, którzy kochają góry. Jedna z najbardziej znanych i najpiękniejszych gór świata – 4478-metrowy Matterhorn wznosi się nad środkowym Zermatt. Towarzyszy mu 28 czterotysięczników (w tym Monte Rose i Mont Blanc) widocznych z górskiej stacji kolejowej Gornergrat.
Ponadto Zermatt ma ponad 400 kilometrów szlaków pieszych i 245 kilometrów tras do uprawiania narciarstwa i snowboardu. Znajdują się one przede wszystkim po wschodniej stronie doliny, do której można dotrzeć za pośrednictwem sieci kolei górskich, kolejek linowych i gondoli. Zachodnia część doliny Zermatt oferuje natomiast spokój i możliwość zobaczenia niesamowitej fauny, takiej jak: świstaki, kozice czy ibexy.
Turyści przyjeżdżają tu nie tylko po relaks w luksusowych pięciogwiazdkowych hotelach i światowej klasy spa, ale aby spróbować tradycyjnej kuchni. To idealne miejsce do łączenia aktywnego wypoczynku i outdooru z oszałamiającymi widokami ze wspaniałą atmosferą relaksu.
Sezon narciarski w Zermatt trwa od końca listopada do początku maja, jednak wysokość stacji Klein Matterhorn (3883 m n.p.m.) sprawia, że całoroczna jazda na nartach jest dostępna na wielu lodowcach. Latem jest tu wiele do zrobienia, a szczyt sezonu przypada na okres od połowy czerwca (kiedy śnieg stopi się na wyższych trasach górskich) do początku października.
Gdzie zatrzymać się w Zermatt
W Zermatt znajduje się ponad 100 hoteli i liczne domki letniskowe, niektóre w tradycyjnym stylu, inne bardzo nowoczesne. Ośrodek nie posiada jednak żadnych gigantycznych resortów hotelowych. Najczęściej polecanymi hotelami są Monte Rosa (pierwszy hotel w Zermatt), Grand Hotel Zermatterhof oraz Mont Cervin Palace. Oferują one bary otwarte dla nierezydentów, w których goście mogą doświadczyć gościnności charakteryzującej tradycję hotelową Zermatt.
Spośród hoteli najbardziej lubię te butikowe z duszą. Zatrzymałam się więc w Matthiol Boutique Hotel. Jest to nieduży, dopracowany we wszystkich detalach hotel, który składa się z kilku drewnianych domów w pięknym, górskim szwajcarskim stylu. Łączy w sobie tradycję i nowoczesność. Leży na obrzeżach miasteczka, co gwarantuje perfekcyjny spokój i ciszę. Z balkonów można podziwiać krajobraz, w sypialni stoi wanna z widokiem na góry, a w łazienkach znajduje się prywatna sauna. Słowem jest to miejsce idealne do wypoczynku po całodniowej wyprawie w góry. Hotelowa restauracja serwuje też nowoczesną kuchnię i jest doskonała. Szczerze, chciałabym spędzić w samym hotelu więcej czasu i bardziej się nim nacieszyć, ale jak to na wyprawach – wszystko jest na styk i człowiek ciągle goni. Ale poranna kawa z widokiem na góry i długa kąpiel w wannie (w domu nie mam, więc to dla mnie niezmienna atrakcja) zostały zaliczone, więc nie mogę narzekać :)
Zermatt to małe miasteczko. Wszystkie hotele w mieście znajdują się w odległości krótkiego spaceru od kolejki linowej i dworca kolejowego. Niektóre, położone na obrzeżach miasteczka gwarantują za to nieziemskie widoki. Jeśli wybierzecie jeden z nich, możecie skorzystać z małych, elektrycznych autobusów. Wiele hoteli oferuje też odbiór z dworca.Zermatt jest stosunkowo drogi, ale jest też kilka tanich hoteli. Jeśli nie możecie znaleźć hotelu, który pasuje do Waszego budżetu, możecie rozważyć rezerwację hotelu w Täsch lub innej pobliskiej miejscowości.
Jak poruszać się w Zermatt
Do Zermatt można dojechać pociągiem. Samochody nie są wpuszczane do wioski. Miasto jest małe i wszędzie można dotrzeć piechotę lub elektrycznym busikiem.
Stacje kolejowe w Zermatt
W Zermatt znajdują się dwie stacje kolejowe: „zwykły” dworzec kolejowy jest miejscem, do którego przyjeżdżają pociągi Gletscher Express i wszystkie inne. Po drugiej stronie ulicy znajduje się stacja kolejki zębatej do Gornergrat.
Ruch wolny od samochodów
Kierowcy muszą skorzystać z dużego parkingu w pobliskiej miejscowości Täsch. Stamtąd odjeżdżają częste pociągi do Zermatt. Przejazd trwa 10 minut. Można też ominąć górską drogę do Täsch, parkując w Visp, a następnie podjechać do Zermatt pociągiem.
Transport publiczny
Małe autobusy elektryczne to jedyny środek transportu publicznego na terenie Zermatt. Jeśli macie bilet na dowolną kolejkę linową/kolejkę górską, dostaniecie darmowy przejazd, aby dostać się do stacji. Autobusy są również bezpłatne dla każdego, kto dysponuje biletem Swiss Travel Pass lub Swiss Travel Pass Flex. Na życzenie, wiele hoteli oferuje bezpłatny transfer do i z dworca kolejowego.
Transport górski
Szlaki możecie pokonywać w całości na piechotę lub łączyć je z przejazdami kolejek linowych, wyciągów lub pociągów. Większość karnetów kolejowych daje zniżkę na bilety na transport górski.
Zalety i wady Zermatt
Alpejskie krajobrazy i outdorowe wyzwania, które oferuje Zermatt to zdecydowanie jego główne zalety. Natomiast trzeba mieć w tyle głowy, że Zermatt w sezonie jest turystycznym hotspotem, szczególnie w miesiącach letnich i zimowych. Dla niektórych może nawet zbyt turystycznym. Ja byłam na początku lipca i mimo, że nie lubię turystycznych miejsc, nie odczułam natłoku ludzi. Na szlakach było ich sporo, ale nie na tyle dużo, by zepsuć odczucia i możliwość obcowania z przyrodą.
Pod względem pogody jest to specyficzne miejsce. Góry albo blokują chmury przed ich napływem nad okolicę, albo utrzymają je w jednym miejscu przez długi czas. Deszcz może padać całymi dniami lub w ogóle nie padać tygodniami. Najlepiej być przygotowanym na wszystko. Zermatt to idealne miejsce do uprawiania sportów na świeżym powietrzu, ale jeśli pogoda jest zła, jego odizolowanie sprawia, że wyjazd gdzie indziej jest czasochłonny.
W Zermatt można uprawiać sporty zimowe przez cały rok. Zimą cały teren wokół miasta jest dostępny do jazdy na nartach, snowboardzie i wędrówek zimowych. Latem na lodowcu Klein Matterhorn można uprawiać narciarstwo i snowboard.
Złe warunki pogodowe – co wtedy?
Zermatt to przede wszystkim aktywność w terenie i z takim nastawieniem bym go odwiedzała. Natomiast w przypadku złej pogody można wziąć pod uwagę:
– wizytę w Muzeum Matterhornu
– miejską wycieczkę do Brig lub Sion
– wypad do Berna lub Lozanny, jeśli nie macie nic przeciwko bardzo długiemu dniu
Uwielbiasz podróże?
Chcesz zacząć zarabiać na swojej pasji do podróżowania i przekuć ją w życie i pracę marzeń?
Biblia Blogera i twórcy online to największe kompendium wiedzy na polskim rynku, które konkretnie i bez owijania w bawełnę pokaże Ci, jak krok po kroku sprawić, abyś podróżował po całym świecie i żeby jeszcze Ci za to płacili. Znajdziesz w niej moje sześcioletnie know-how i wszystkie strategie, dzięki którym zbudowałam markę Travel and Keep Fit i stworzyłam wokół podróży milionowy biznes.
Co robić w Zermatt
5-lakes trail
Szlak prowadzi obok jezior Leisee, Stellisee, Grindjisee i Grünsee. Każde z tych górskich jezior różni się kształtem, kolorem, charakterem, wielkością i ma swoją szczególną atrakcyjność. Widoki na górskie jeziora są wspaniałe (w trzech z nich odbija się Matterhorn), a szlak jest pełen różnorodności.
Szlak: Sunnegga – Leisee – Stellisee – Grindjisee – Grünsee – Mountain Lodge Ze Seewjinu
Czas trwania: 2 godz. 20 min.
Odległość: 6,4 km
Więcej o tym szlaku przeczytacie we wpisie: 5 Lakes Trail w Zermatt – im mniej oczekujesz, tym więcej dostajesz!
Gornergrat
Gornergrat (3089 m) jest jednym z tych miejsc, które każdy powinien odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Górska panorama i wspaniały widok na Matterhorn są niezapomniane. Dzięki słonecznej platformie widokowej dostępnej cały rokjest to jednno z najlepszych miejsc turystycznych w Szwajcarii. Macie stąd gwarantowaną panoramę na Masyw Monte Rosa z najwyższą szwajcarską górą i widokiem na drugi co do wielkości lodowiec w Alpach oraz 29 szczytów o wysokości ponad 4000 m.
Najwyższa w Europie kolejka zębata przez cały rok przewozi pasażerów bezpośrednio ze stacji Zermatt (1620 m) na szczyt Gornergrat. Przejazd trwa 33 min i wymaga pionowego wjazdu na wysokości 1469 m. Linia prowadzi na 9,4 km przez mosty, galerie i tunele oraz lasy modrzewiowe wzdłuż skalistych wąwozów i górskich jezior. Przy górnej stacji kolejki górskiej znajduje się też najwyżej położony europejski hotel (3100 m n.p.m.) – Kulmhotel Gornergrat.
Więcej informacji oraz bilety znajdziecie TUTAJ.
Gorner gorge – drewniane chodniki pomiędzy klifami
Drewniane chodniki Gorner gorge prowadzące między górującymi klifami z pełną ostrością pokazują siłę natury. Znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie przyczółka Blatten i zostały po raz pierwszy otwarte w 1886 r. Istnieją dwa sposoby przejścia przez wąwóz: górną część Gorner gorge można pokonać w 3–4 godz. z przewodnikiem górskim, jako zapierającą dech w piersiach przygodę, lub dolną część wąwozu przejść bez specjalnego sprzętu, wykorzystując drewnianą instalację.
Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.
Wiszący most Charles Kuonen
The Charles Kuonen Suspension Bridge wznosi się nad miejscowością Randa na wysokości 700 m (w najwyższym punkcie nad doliną osiąga 850 m). Ma 500 m długości, co plasuje go na pierwszym miejscu wśród wiszących mostów na świecie. I to od całkiem niedawna, bo most oddano do użytku w sierpniu 2017 r. Jeśli będziecie jechać główną drogą z Visp to Täsch i Zermatt, uda Wam się go dostrzec w momencie mijania wioski Randa. Według mnie to jedna z absolutnych must atrakcji w okolicy. Przeżycia i widoki zapierają dech w piersi – dosłownie!
Trasa: Randa – drewniany krzyż – wiszący most – Randa
Czas trwania: 2 godz. 30 min.
Odległość: 7,6 km
Więcej o tym wyjątkowym miejscu przeczytacie w tym wpisie: Charles Kuonen Suspension Bridge – najdłuższy wiszący most w Europie – tylko nie patrz w dół!
Matterhorn Glacier Paradise
Klein Matterhorn, co oznacza „Mały Matterhorn”, jest grzbietem o wysokości 3883 m pomiędzy Matterhorn i masywem Monte Rosa. W turystyce często nazywany jest on „Matterhorn Glacier Paradise”.
Najczęściej utrwalany widok na wszelkich broszurach i pocztówkach, to spojrzenie na górę od północnowschodniej strony. Jeśli chcecie go zobaczyć na własne oczy, lepiej udajcie się do punktu widokowego Gornergrat lub Sunnegga. Z Klein Matterhorn zobaczycie szczyt z południowego wschodu, co daje zupełnie inną perspektywą. Niemniej jednak wizyta w tym niezwykłym miejscu jest obowiązkowa! Już sama jazda kolejką linową należy do atrakcji, a co dopiero widok z platformy widokowej na otaczającą krainę lodu.
Więcej informacji o tym miejscu znajdziecie w tym wpisie: Matterhorn Glacier Paradise (Klein Matterhorn) w Szwajcarii – przytłaczająca potęga natury i widok na 14 lodowców
Szczyt Breithorn
Jeśli chcecie prawdziwej outdoorowej przygody wybierzcie się na hike na szczyt Breithorn. Uważa się go za jeden z najłatwiejszych do zdobycia czterotysięczników w regionie. Aby to zrobić, trzeba być w doskonałej kondycji i mieć wcześniejsze doświadczenie w górskich wędrówkach. Przygoda zaczyna się i kończy w Matterhorn Glacier Paradise i trwa około 3 godz. Trasa liczy 5,4 km, a jej wysokość wynosi 374 m.
Zermatt Walking: Höhbalmenstafel i Trift
Wędrówka do Höhbalmenstafel (2665 m), z której roztacza się wspaniały widok na Trift Gorge, Matterhorn i Monte Rosa, jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Zermatt.
Trasa zajmuje około 5–6 godz. i obejmuje 1000 m przewyższeń. Dla tych, którzy chcą czegoś bardziej wyzwaniowego, warto wybrać się na Wisshorn (2911 m, 1300 m przewyższeń, czas: 7 godz.), Platthorn (3343 m, 1700 m przewyższeń, czas: 8–10 godz.) lub Mettelhorn (3403 m, 1800 m przewyższeń, czas: 9–11 godz.).
Höhbalmenstafel
Z dworca w Zermatt kierujcie się w stronę kościoła znajdującego się na szczycie głównej ulicy miasta, a zaraz potem skręćcie w prawo. Wejdźcie na górę i wyjedźcie z miasta. Szybko znajdziecie drogowskazy w kierunku Trift (2337 m), dwie godziny spacerem od centrum miasta, co wiąże się z 700-metrowym wejściem. Trasa jest męcząca, ale widoki na wąwóz Trift są bajeczne; w połowie drogi mijamy piękną wioskę Edelweiss.
W Trift można zrobić odpoczynek. Następnie kierujemy się w lewo aż do Höhbalmenstafel. Po około godzinie od Trift, Matterhorn staje się widoczny.
Istnieją trzy drogi w dół: droga stroma (prosto do Zermatt, czas: niecałe 2 godz.); droga w górę (czas: około 2 godz. 30 min.); i długa droga (która prowadzi dalej w górę doliny i obok interesującej instalacji hydroelektrycznej, czas: około 4 godz.)
Alternatywne trasy z Triftu
Istnieją trzy trasy z Trift. Każda z nich rozpoczyna się od godzinnego wejścia w kierunku północno-wschodnim. Na około 2750 m dochodzi się do oznakowanego rozwidlenia. Na Wisshorn, uważany za jeden z najlepszych punktów widokowych Zermatt, trzeba skręcić w prawo i iść dalej przez 40–50 min aż na szczyt.
W przypadku Platthorn i Mettelhorn należy iść dalej przez kolejne 2 godz., aż do charakterystycznego grzbietu. Stąd szczyt Platthorn znajduje się zaledwie 20 min drogi. W przypadku Mettelhorn stromą zygzakowatą ścieżką pokonuje się krótki odcinek lodowca.
Kiedy? Najlepszy czas na te wędrówki to od końca maja do września. Ci, którzy nie mają doświadczenia, nie powinni chodzić po lodowcach. Dla wszystkich innych rada: weźcie raki i sprawdźcie warunki pogodowe na lodowcu zanim zdecydujecie się na wejście.
Wioska Zermatt
W starej wiosce, obok Grand Hotelu Zermatterhof, około 30 zabytkowych budynków prezentuje tradycyjny styl budownictwa pierwotnych mieszkańców Walii. Stodoły i magazyny zboża liczące do 500 lat są cząstką historii i pokazują, jak niegdyś żyli rolnicy z Zermatt. Jeśli interesuje Was życie miejscowej ludności w dawnych czasach odwiedźcie Muzeum Matterhorna.
Bahnhofstrasse to główna ulica Zermatt, przy której mieści się mnóstwo barów, restauracji, butików, sklepów z pamiątkami, piekarni i sklepów sprzedających czekoladki. Ze schodów kościoła św. Mauritiusa lub z mostu Kirchbrücke roztacza się piękny widok na południowo-zachodnią część Matterhornu wznoszącego się majestatycznie w niebo.