Meksyk jest absolutnie idealnym miejscem na egzotyczny urlop czy wypoczynek w tropikalnym klimacie. Oprócz pięknych plaż ten północnoamerykański kraj przyciąga turystów także zabytkami Azteków i Majów, malowniczą architekturą kolonialną z barokowymi kościołami, tańcem, muzyką, pyszną kuchnią i wieloma cudami natury ukrytymi gdzieś pomiędzy łańcuchami górskimi czy w lasach deszczowych. Przez długi czas był też jednym z otwartych w pandemii kierunków, co sprawiło, że w ciągu ostatniego roku stał się wyjątkowo oblegany. Myślę, że ten trend nie zmieni się w najbliższym czasie, bo coraz więcej osób rozważa wybranie Meksyku na egzotyczną podróż. To bardzo rozwinięty turystycznie kraj, ze świetną bazą, a Jukatan, wbrew krążącym legendą, jest bezpiecznym miejscem dla podróżujących. Osobiście mam ogromny sentyment do Meksyku, zjechałam go na motocyklu i uważam, że należy do jednego z ciekawszych kierunków. Jest różnorodny, fascynujący, zachwyca przyrodą (kolor wody jak na mocno przereklamowanych Malediwach), ma fascynującą historię i architekturę, a jedzenie jest rewelacyjne. Meksyk to must visit!
Więcej o tym co zobaczyć w Meksyku znajdziecie tutaj: Co zwiedzić i zrobić w Meksyku? Plan dwutygodniowego wyjazdu do Meksyku
Meksyk – podstawowe informacje
Meksyk to kraj położony w południowej części Ameryki Północnej, w regionie zwanym Ameryką Środkową lub Mezoameryką. Pod względem kulturowym zaliczany jest do Ameryki Łacińskiej. Od zachodu Meksyk oblewają wody Oceanu Spokojnego, a od wschodu Morza Karaibskiego i Zatoki Meksykańskiej. Kraj ten charakteryzuje się urozmaiconą rzeźbą terenu i ciepłym zwrotnikowym oraz podrównikowym klimatem, na który wpływ ma ukształtowanie terenu. Położenie na styku płyt tektonicznych sprawia, że Meksyk jest krajem obfitującym w wulkany i nierzadko dochodzi tu do trzęsień ziemi.
Na obszarze dzisiejszego Meksyku istniało kilka cywilizacji prekolumbijskich, m.in. Olmekowie, Zapotekowie, Majowie, Toltekowie i Aztekowie. Ci ostatni stanowili potężne imperium ze stolicą w Tenochtitlán – miejscu współczesnego miasta Mexico City. Imperium Azteków istniało od połowy XIII wieku do 1521 roku i w szczytowym okresie obejmowało znaczną część Ameryki Środkowej. Imperim Azteków zostało podbite przez hiszpańskich konkwistadorów pod przywództwem Hernána Cortésa w latach 1518–1521. Po podboju przez Hiszpanów na terenie współczesnego Meksyku utworzono hiszpańskie wicekrólestwo. Historia niepodległego Meksyku sięga 24 sierpnia 1821 roku – wówczas po trwającej ponad 10 lat wojnie o niepodległość oddziały kreolskie pod wodzą Agustína de Iturbide pokonały wojska hiszpańskie, a wicekról Juan Ruiz de Apodaca abdykował.
Stolicą i największym miastem kraju jest znajdujące się w środkowej części miasto Meksyk (Ciudad de Mexico). Inne ważne aglomeracje miejskie to Guadalajara, Monterrey, Puebla, Toluca, Tijuana, León, Ciudad Juárez, Torreón i Querétaro. Krainy geograficzne, a zarazem regiony turystyczne Meksyku to: Półwysep Kalifornijski, Nizina Nadbrzeżna Kalifornijska, Sierra Madre Zachodnia, Wyżyna Meksykańska, Sierra Madre Wschodnia, Kordyliera Wulkaniczna, Sierra Madre Południowa, Pasma górskie na południowym krańcu Meksyku, Nizina Nadbrzeżna Zatokowa i Jukatan.
Przyrodnicze atrakcje turystyczne Meksyku to m.in. nadmorskie wybrzeża z takimi słynnymi kurortami, jak Acapulco na zachodzie, czy Cancún na wschodzie, lasy tropikalne, subtropikalne, pasma górskie i jaskinie z cenotami. Wśród walorów kulturowych Meksyku uwagę zwracają pozostałości cywilizacji Majów, Azteków i Olmeków w postaci świetnie zachowanych ruin, malownicza architektura kolonialna miast, miasteczek (puebli) i wiosek z pięknymi barokowymi kościołami i kolorowymi domami i kamienicami. Na krajobraz kulturowy Meksyku wpływają także muzyka – słynne orkiestry Mariachi, czy pełna lokalnych specjałów, w tym pikantnych odmian papryki – kuchnia meksykańska.
Kiedy jechać do Meksyku?
W Meksyku panuje bardzo zróżnicowany klimat. Decydują o tym m.in.: duża powierzchnia, różnorodne ukształtowanie terenu w różnych częściach Meksyku, a także wpływy prądów morskich. W związku z tym w poszczególnych częściach kraju w tym samym czasie mogą panować zupełnie odmienne warunki pogodowe.
Północny i środkowy Meksyk to klimat zwrotnikowy. Mamy tu więc do czynienia z gorącymi latami i chłodnymi zimami. Najlepsze warunki atmosferyczne do zwiedzania północnej części Meksyku panują wiosną – od marca do czerwca – temperatura powietrza wynosi wówczas ponad 20°C, a opady występują sporadycznie. Jeśli kochacie upały ponad wszystko, to możecie odwiedzić tą część Meksyku latem – od czerwca do września – temperatura powietrza często, nawet codziennie przez kilka tygodni może przekraczać nawet 40°C. Tą część Meksyku zdecydowanie lepiej omijać późną jesienią i zimą – od listopada do marca – w tym czasie temperatura powietrza może spać nawet poniżej 0°C, zwłaszcza w terenach górskich.
Południowy Meksyk to z kolei klimat podrównikowy. Na tym obszarze różnice temperatur pomiędzy najcieplejszym a najzimniejszym miesiącem w roku zwykle nie przekraczają 5°C. Jednak występują tu dużo większe opady, zwłaszcza w czasie pory deszczowej. Najlepszy czas na odwiedzenie południowej części Meksyku to zima – od grudnia do marca. Wówczas temperatura powietrza utrzymuje się tu na poziomie około 30°C, a opady nie są tak intensywne, jak ma to miejsce w czasie pory deszczowej. Jednak w czasie Bożego Narodzenia i Sylwestra kurorty w tej części kurorty nadmorskie są oblegane przez turystów z całego świata. Ta część Meksyku nie jest przyjazna w czasie pory deszczowej – od maja do października – wówczas temperatura przekracza 30°C, lecz nawet przez kilka dni z rzędu mogą utrzymać ulewne deszcze.
Najlepszy termin na wyjazd do Meksyku, jeśli chcecie odwiedzić jak najwięcej miejsc w różnych częściach kraju to marzec.
Jak najlepiej lecieć do Meksyku
Do Meksyku z Europy najlepiej dostać się do Mexico City i Cancún, z takich europejskich krajów, jak:
- Hiszpania – połączenia przede wszystkim z Madrytu i Barcelony, ale można także trafić ciekawe oferty lotów z innych głównych miast hiszpańskich, m.in.: Malagi, Sewilli czy Walencji, z przesiadką w Madrycie lub Barcelonie. Loty pomiędzy hiszpańskimi portami lotniczymi a Meksykiem obsługują linie lotnicze Iberia i Vueling,
- Portugalia – połączenia z dwóch największych portów lotniczych Portugalii – Lizbony i Porto. Loty obsługiwane są przez narodowego przewoźnika portugalskiego TAP Portugal,
- Niemcy – jeden z największych przewoźników w Europie i na świecie – Lufthansa – oferuje połączenie do Meksyku z jednego z największych portów lotniczych w Europie – Frankfurtu nad Menem, warto także sprawdzić połączenia z Monachium i Berlina,
- Holandia – połączenia z Amsterdamu, obsługiwane przez narodowego przewoźnika holenderskiego – KLM,
- Szwajcaria – z największego portu lotniczego kraju – Zurychu – obsługiwane przez Air Swiss.
Porty lotnicze w Meksyku, które mają najwięcej połączeń z Europą to Port lotniczy Benita Juáreza w Mexico City oraz Port lotniczy Cancún. Poza europejskimi liniami lotniczymi połączenia pomiędzy Starym Kontynentem i Meksykiem obsługują także linie lotnicze Aireuropa i Aeromexico, a w przypadku Cancún można także znaleźć połączenia czarterowe.
Planując lot do Meksyku, weźcie pod uwagę kwestie przesiadek w innych krajach. Jeśli lot zakłada przesiadkę w Stanach Zjednoczonych, to musicie mieć wizę (tak, nawet przy tranzycie jest w USA wymagana).
Jakie dokumenty potrzebne są by wjechać do Meksyku
Polacy wybierający się do Meksyku w celach turystycznych nie potrzebują wizy. Wystarczy ważny jeszcze przez przynajmniej pół roku paszport. W Meksyku na podstawie paszportu można przebywać do 180 dni. Funkcjonariusze urzędu migracyjnego przy wjeździe do kraju – przekraczaniu granicy (zarówno w przypadku granicy lądowej, jak i na lotnisku czy w porcie morskim) wbijają pieczątkę wjazdową. Podobnie przy opuszczaniu kraju – wstemplują pieczątkę wyjazdową.
Jednak oprócz ważnego paszportu przy przekraczaniu granicy zostaniecie poproszeni o okazanie innego dokumentu – formularza migracyjnego. Jeśli przybywacie do Meksyku samolotem, formularz ten dostaniecie na pokładzie. Urzędnik migracyjny przybije na formularzu pieczątkę. Jeśli natomiast przybywacie do Meksyku drogą lądową, formularz otrzymacie w jednym przejść granicznych. Podstemplowany oryginał formularza zatrzymuje urzędnik migracyjny, a Wy otrzymacie jego kopię, którą należy okazać przy wyjeździe z Meksyku. Za zgubienie dokumentu możecie zostać obciążeni grzywną w wysokości około 100 dolarów. Jeśli przybywacie do Meksyku drogą lądową zapłacicie 25 dolarów – to opłata turystyczna. Jeśli natomiast wpływacie do kraju przez któryś z portów morskich, musicie uiścić opłatę w wysokości 5 dolarów. W przypadku gdy przylatujecie do Meksyku samolotem – opłata turystyczna wliczona jest w cenę biletu lotniczego.
Meksyk w Pandemii
Od pojawienia się pierwszych przypadków koronawirusa COVID-19 przez cały czas trwania pandemii granice Meksyku pozostają otwarte. Po przylocie do Meksyku nie ma obowiązku odbywania kwarantanny, a od podróżnych nie są wymagane testy. Natomiast zwiększone zostały kontrole graniczne – należy mieć ze sobą dokumenty potwierdzające cel podróży z informacją o długości pobytu, zakwaterowaniu i locie powrotnym, a także środki finansowe pozwalające na utrzymanie się w kraju. Przed wjazdem do Meksyku należy uzupełnić formularz: Questionnaire of Identification of Risk Factors in Travellers. Po jego wypełnieniu otrzymujecie kod QR – należy go okazać po wylądowaniu na lotnisku w Meksyku w wersji elektronicznej lub papierowej. Każdy podróżny powinien mieć własny kod QR.
Podczas podróży samolotem oraz w czasie pobytu na lotnisku należy zakrywać usta i nos, a także w miarę możliwości zachować dystans pomiędzy innymi uczestnikami podróży. Noszenie maseczek w przestrzeni publicznej w Meksyku nie jest obowiązkowe, lecz wiele osób to robi. Większość sklepów i zakładów usługowych funkcjonuje z zachowaniem środków ostrożności, m.in. obowiązkową dezynfekcją rąk i obuwia, wykonywane się pomiary temperatury, często także wprowadzane jest ograniczenie liczby klientów. Niektóre atrakcje turystyczne, w zależności od regionu, mogą być zamknięte. Przepisy dotyczące korzystania z plaż nie są ujednolicone. Restrykcje i obostrzenia w regionach mogą się od siebie różnić.
Powyższe informacje są aktualne na lipiec 2021 r.
Meksyk – wymagane szczepienia
Meksyk to miejsce, gdzie występują choroby tropikalne, natomiast nie ma obowiązku szczepienia. Szczepienia zalecane (zresztą w większości krajów tropikalnych na świecie) to:
- szczepienie przeciw błonicy i tężcowi (DT) – choroby przenoszące się drogą kropelkową; tężcem można zarazić się nawet podczas kontaktu z zakażoną ziemią,
- szczepienie przeciw WZW A i durowi brzusznemu – chorobami tymi można się zarazić np. spożywając zakażoną wodę lub żywność,
- szczepienie przeciw WZW B – szczepienie na wirusowe zapalenie wątroby typu B uchronić ma przed zakażeniem w przypadku przygodnych kontaktów seksualnych, iniekcji, ale także w razie kontaktu z zakażoną krwią.
Przed podróżą do Meksyku warto także zaszczepić się przeciw wściekliźnie. Szczepionka ta nie jest obowiązkowa, jednak lekarz medycyny podróży może ją zalecić, jeśli istnieje ryzyko, że podróżny może zostać pogryziony przez miejscowe zwierzęta, np. psy, koty, czy lisy.
Uwielbiasz podróże?
Chcesz zacząć zarabiać na swojej pasji do podróżowania i przekuć ją w życie i pracę marzeń?
Biblia Blogera i twórcy online to największe kompendium wiedzy na polskim rynku, które konkretnie i bez owijania w bawełnę pokaże Ci, jak krok po kroku sprawić, abyś podróżował po całym świecie i żeby jeszcze Ci za to płacili. Znajdziesz w niej moje sześcioletnie know-how i wszystkie strategie, dzięki którym zbudowałam markę Travel and Keep Fit i stworzyłam wokół podróży milionowy biznes.
Zemsta Montezumy – kwestia higieny w Meksyku i podstawowe zasady
Dbanie o higienę w i odpowiednią profilaktykę to najważniejszy element dbania o zdrowie. Jednym z najczęstszym problemów zdrowotnym przybywających w rejony tropikalne jest biegunka podróżnych – nazywana często „zemstą Montezumy”.Schorzenie to związane jest z zakażeniem przewodu pokarmowego, do którego może dojść w wyniku spożycia zanieczyszczonych mikrobiologicznie pokarmów lub napojów. Za większość przypadków odpowiadają bakterie z gatunku Escherichia coli (pałeczka okrężnicy).
Aby uniknąć zachorowania, unikajcie spożywania dań surowych, podawanych w temperaturze pokojowej, świeżych owoców i warzyw, soków sprzedawanych na ulicach, a także napojów podawanych z kostkami lodu z nieznanych źródeł. Zaleca się picie wyłącznie wody butelkowanej. Do podróżnej apteczki warto spakować probiotyki. Łagodzą one dolegliwości żołądkowo-jelitowe i pomagają odbudować mikroflorę jelit. Warto po nie sięgnąć na kilka dni przed wyjazdem – dzięki temu zmniejszymy ryzyko zachorowania na biegunkę podróżnych. Poproście też lekarza medycyny podróży o awaryjny antybiotyk na wszelkie zatrucia pokarmowa. To absolutna podstawa wyposażenia apteczki.
Meksyk – bezpieczeństwo na miejscu
Meksyk niestety słynie z przestępczości zorganizowanej, ale również przestępczości drobnej. Wiele osób boi się podróży do tego kraju, ale ja będąc w nim kilka tygodni, nigdy nie czułam zagrożenia. Natomiast kluczowe jest przestrzeganie kilku zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim zawsze zapytajcie lokalnych mieszkańców, gdzie według nich jest niebezpiecznie i jakich dzielnic powinniście unikać. Nie wałęsajcie się po zmroku w ciemnych, bocznych uliczkach, a jeśli chcecie po zmroku odwiedzić bar, knajpę czy klub, to wracajcie z nich autoryzowaną taksówką. Nie noście też przy sobie dużych kwot pieniędzy, drogiej biżuterii czy aparatu na szyi. Zostawiajcie je w hotelu, najlepiej zdeponowane w sejfie. Podczas zwiedzania czy podróży komunikacją miejską zawsze miejcie oko na swój plecak.
Transport w Meksyku
Meksyk jest bardzo dużym krajem, w związku z tym odległości pomiędzy głównymi regionami turystycznymi kraju są spore. W dużych miastach funkcjonuje komunikacja miejska, można korzystać również z taksówek lub Ubera. Istnieje także możliwość wypożyczenia samochodu. Aby przemieszczać się pomiędzy miastami w regionach, najlepiej korzystać z podmiejskich autobusów. W przypadku podróży na duże dystanse mamcie możliwość podróży komfortowymi autobusami lub samolotami.
Wypożyczenie samochodu
Żeby wypożyczyć samochód, trzeba mieć międzynarodowe prawo jazdy. Warto także zwrócić uwagę na to, czy oferta wynajmu auta zawiera ubezpieczenie, bowiem przy oznakowaniu ulic w Meksyku i tutejszej kulturze jazdy nietrudno o stłuczkę. Ubezpieczenie auta w Meksyku nie jest obowiązkowe, więc może się zdarzyć, że trzeba będzie pokryć koszt naprawy z własnej kieszeni. Jako że Meksyk ma własne wydobycie ropy, benzyna jest tu tania, a firma Pemex – monopolista stacji benzynowych – wszędzie ma takie same ceny benzyny.
Taxi i Uber
W Meksyku są dwa rodzaje taksówek: autoryzowane i zwykłe. Taksówki autoryzowane są droższe od tych zwykłych, jednak bezpieczne. Ich kierowcy posiadają GPS-y, a samochody są eleganckie, czyste, ładne i zadbane. Podróżowanie tańszymi taksówkami, podobnie jak Uberem, jest dużo tańsze, lecz jednocześnie mniej bezpieczne. Normą jest to, że często ich kierowcy nie dowiozą do celu, a jedynie w okolicę. Niestety w tanich taksówkach zdarzają się także napaści lub porwania.
Komunikacja miejska
W mieście Meksyk działa rozbudowana sieć komunikacji miejskiej. Składają się na nią:
- Metro –12 linii. Jest szybkie, tanie i najczęściej używane przez miejscowych,
- MetroBusy – autobusy jeżdżące po wydzielonym pasie ruchu; ich linie przecinają się z metrem,
- Trolejbusy –uzupełniaja linie metra i MetroBusów,
- Autobusy –uzupełniają pozostałe środki transportu miejskiego.
W Monterrey działają 2 linie metra oraz autobusy. Guadalajara ma 2 linie trolejbusów oraz połączenia autobusowe. W każdym dużym mieście w Meksyku działa komunikacja miejska, którą obsługują autobusy. Zazwyczaj są to mikrobusy (przez miejscowych nazywane combi – Volkswagen Combi z lat 70. lub pesero) lub colectivo (nowoczesne, wygodne pojazdy). Te ostanie spotkać można m.in. na Riviera Maya, kursują np. na trasie Cancún – Tulum.
Autokary
Po Meksyku można podróżować autokarami. Są 3 klasy autokarów:
- autobusy klasy III – popularnie zwane chickenbusami – to zwykle stare amerykańskie autobusy szkolne – kursują na bliskich i średnich dystansach i mają przystępne ceny połączeń,
- autobusy klasy II – podobnie jak autobusy klasy III kursują na bliskich i średnich dystansach, są o wiele wygodniejsze od klasy III, ale droższe,
- autobusy klasy I – kursują na długich dystansach, często pomiędzy najbardziej odległymi miastami Meksyku, bardzo komfortowe, mają klimatyzację, telewizory w których wyświetlane są filmy, serwowane są posiłki. Największe firmy obsługujące przejazdy tymi autobusami to: ETN (głównie w centralnej części Meksyku) i ADO (przede wszystkim na Jukatanie). Jest to zdecydowanie najdroższa klasa autobusów – w przypadku dalekich tras warto pomyśleć o połączeniach lotniczych.
Samoloty
Jeśli chcecie przemieszczać się pomiędzy odległymi miastami czy regionami Meksyku korzystniejsze może okazać się skorzystanie z samolotu niż autobusu. Biorąc pod uwagę, jak wielkim krajem jest Meksyk, pamiętajcie, że podróż autobusem może trwać kilkanaście godzin lub więcej i nie jest wcale tania. W samolocie spędzimy znacznie mniej czasu, a w wielu przypadkach cena za podróż może być porównywalna.
Na terenie Meksyku działa kilka linii lotniczych oferujących loty pomiędzy głównymi miastami kraju, wśród nich m.in.:
- Aeromexico – narodowy przewoźnik w Meksyku,
- Volaris – drugi największy przewoźnik w kraju,
- VivaAerobus – popularna tania linia lotnicza,
- Interjet – tania linia oferująca loty na terenie Meksyku i poza nim,
- TAR Aerolíneas – kolejna z meksykańskich tanich linii.
Waluta i ceny w Meksyku
Walutą obowiązującą w Meksyku jest peso meksykańskie – MXN. 1 PLN to 4,94 MXN.
Ceny noclegów w Meksyku
- Średnia cena noclegu w Meksyku – 1135 MXN (209 PLN)
- Średnia cena noclegu w hostelu – 325 MXN (60 PLN)
- Średnia cena noclegu w 1 -gwiazdkowym hotelu – 447 MXN (82 PLN)
- Średnia cena noclegu w 2 -gwiazdkowym hotelu – 485 MXN (89 PLN)
- Średnia cena noclegu w 3 -gwiazdkowym hotelu – 991 MXN (183 PLN)
- Średnia cena noclegu w 4 -gwiazdkowym hotelu – 1657 MXN (306 PLN)
- Średnia cena noclegu w 5 -gwiazdkowym hotelu – 3674 MXN (678 PLN)
Ceny transportu w Meksyku
- Średnia cena wynajmu samochodu za każdy dzień w Meksyku – 1100 MXN (204 PLN)
- Średnia cena wynajmu samochodu kompaktowego – 644 MXN (119 PLN)
- Średnia cena wynajmu samochodu ekonomicznego – 403 MXN (74 PLN)
- Średnia cena wynajmu samochodu w klasie mini – 644 MXN (119 PLN)
- Średnia cena wynajmu samochodu w klasie SUV – 1500 MXN (290 PLN)
- Średnia cena wynajmu samochodu luksusowego – 1700 MXN (323 PLN)
- Średnia cena wynajmu vana pasażerskiego – 2300 MXN (435 PLN)
- Średnia cena wynajmu kabrioletu – 1800 MXN (349 PLN)
- Lokalny bilet w jedną stronę – 9,50 MXN (1,80 PLN)
- Benzyna (1 l) – 20 MXN (3,70 PLN)
- Taxi rozpoczęcie kursu w normalnej taryfie – 34 MXN (6,30 PLN)
- Taxi 1 km (taryfa normalna) – 10 MXN (1,80 PLN)
Ceny w restauracjach w Meksyku
- Posiłek w taniej restauracji – 100 MXN (18 PLN)
- Posiłek dla 2 osób w restauracja klasy średniej (3 dania) – 500 MXN (92 PLN)
- Lokalne lane piwo beczkowe (0,5 l) – 30 MXN (5,50 PLN)
- Importowane piwo (butelka 0.33 l) – 50 MXN (9,20 PLN)
- Coca-Cola/Pepsi (butelka 0.33 l) -15 MXN (2,80 PLN)
- Woda (butelka 0,33l) -11 MXN (2,10 PLN)
- Kawa cappuccino – 43 MXN (7,90 PLN)
- Kawa espresso – 30 MXN (5,50 PLN)
- Cheeseburger (fastfood) – 30 MXN (5,50 PLN)
Ceny w produktów żywnościowych w Meksyku
- Mleko (1 l) – 19 MXN (3,50 PLN)
- Świeży chleb – 30 MXN(5,50 PLN)
- Jaja (12 sztuk) – 29 MXN (5,30 PLN)
- Lokalny ser (1kg) – 105 MXN(19 PLN)
- Woda (butelka 1,5 l) – 15 MXN (2,80 PLN)
- Butelka wina (ze średniej półki) – 150 MXN (28 PLN)
- Lokalne piwo (butelka 0,5 l) – 20 MXN (3,80 PLN)
- Pomarańcze (1 kg) – 19 MXN (3,50 PLN)
- Ziemniaki (1 kg) – 23 MXN (4,20 PLN)
- Biały ryż (1 kg) – 20 MXN (3,60 PLN)
- Pomidory (1 kg) – 22 MXN (4,10 PLN)
Lokalna karta SIM
Pierwsze co polecam Wam zrobić, to kupić lokalną kartę SIM z dostępem do Internetu. W Meksyku są trzej dostawcy usług komórkowych:
- Telcel – najdroższa z sieci komórkowych, ale ma najwięcej abonentów i największy zasięg,
- Movistar – ma szybki Internet, tańsze rozmowy, ale mniejszy zasięg niż Telcel,
- AT&T Unidos – to najtańsza sieć, ale ma też najmniejszy zasięg, jednak szybko się rozwija i oferuje roaming w sieci Telcel.
Kartę SIM w Meksyku można kupić w większości sklepików spożywczych, w tym w sklepach Oxxo (będących swego rodzaju odpowiednikiem polskich sklepów Żabka), a także w salonach sprzedaży poszczególnych operatorów, w tym w większości portów lotniczych – w autoryzowanych sklepach sieci komórkowych. Po zakupieniu karty SIM należy ją aktywować – w większości przypadków, gdy poprosicie o pomoc, sprzedawcy w miejscu, gdzie kupiliście kartę, pomogą Wam w tym.
Co zapakować na podróż do Meksyku
Wiele zależy od typu Waszej podróży. Jeśli planujecie hotelowy odpoczynek na Jukatanie i pobyt w resortach, to na pewno będą Wam potrzebne inne ubrania, niż na intensywne zwiedzanie kraju z plecakiem. Ja Jukatan objechałam na motocyklu, z plecakiem o bardzo ograniczonym rozmiarze, ale zmieściłam wszystko, co było mi potrzebne na tak zróżnicowaną podróż. Więcej przeczytacie o tym Jak zapakować plecak na wyjazdy (nie tylko motocyklowe)?
Natomiast jest kilka rzeczy, które warto mieć na pewno, niezależnie od stylu podróżowania:
- krem z dużym filtrem – zdecydowanie must have przy takim słońcu, jakie oferuje nam Meksyk. Postawcie na wysokie filtry +50 SPF – i tak się opalicie, ale za to nie spalicie jak tortilla na za dużym ogniu.
- spray na owady typu Mugga – komary w Meksyku to zupełnie inny wymiar, zwłaszcza w porze deszczowej są utrapieniem. Jako że w Meksyku istnieje duże prawdopodobieństwo zarażenia się dengą i ziką (nie chcecie tego – więcej o tym tutaj: Jak prawie umarłam na dengę w Tajlandii), koniecznie kupcie środek z dużą zawartością DEET np. Muggę.
- karta bankowa VISA – jest częściej akceptowana niż MasterCard, warto mieć obie na wszelki wypadek.
- przejściówka – w Meksyku są inne gniazdka niż w Europie, więc posiadanie uniwersalnej przejściówki ułatwi Wam życie. Po co tracić czas na szukanie jej na miejscu.
Ten post ma 4 komentarzy
Kolejny rewelacyjny, merytoryczny wpis. Dzięki wielkie Alex!
Dzięki serdeczne Kubo, cieszę się bardzo :)
Wspaniały, rewelacyjny wpis. Merytoryczny i szczegółowy w detalach. Zdjęcia zapierają dech w piersiach. Gratulacje!
Przeogromnie mi miło! Dziękuję i bardzo się cieszę, że jest pomocny :)