Kostaryka należy do najbardziej zróżnicowanych pod względem biologicznym i przyrodniczym miejsc na świecie. Lasy tropikalne schodzące do morza i oceanu zapełniają niezliczone gatunki flory i fauny. Plaże, wyspy, dżungla, wulkany, wodospady – jest tego naprawdę dużo. Kostarykę zjechałam wzdłuż i wszerz, odwiedziłam zarówno miejsca popularne, jak mało znane, o których czasami nie wiedzą nawet miejscowi. Dlaczego spędziłam w Kostaryce kilka miesięcy? Przeczytacie o tym tutaj: Jak mi się żyje w Kostaryce i czy mnie uratowała?
A poniżej przygotowałam Wam zestawienie crème de la crème najpiękniejszych miejsc przyrodniczych w Kostaryce, które trzeba odwiedzić, żeby poczuć i zrozumieć, jak różnorodny przyrodniczo i fascynujący jest to kraj.

Park Narodowy Manuel Antonio
Park Narodowy Manuel Antonio to naturalny obszar chroniony położony w środkowej części wybrzeża pacyficznego Kostaryki, w kantonie Quepos w prowincji Puntarenas. Można tu bez problemu dotrzeć autobusem ze stolicy Kostaryki San José (około 147 km), a także z pobliskiego miasta Quepos (około 7 km). Na ten park narodowy składają się część lądowa i morska. Magazyn Forbes w 2011 roku uznał go za jeden z 12 najpiękniejszych parków świata. Do jego największych atrakcji należą plaże otoczone tropikalną dżunglą, a to sprawia, że park przyciąga surferów, plażowiczów, ekoturystów i obserwatorów ptaków. W samej miejscowości Manuel Antonio, która jest częścią miasta Quepos, znajduje się dobrze rozwinięta baza turystyczna – noclegowa i gastronomiczna.
Park charakteryzuje się dużą różnorodnością biologiczną lądową i morską ze wspaniałymi rafami koralowymi. Prowadzi przez niego kilka szlaków turystycznych, a najważniejsze punkty na nich to: Punta Catedral, Cascada, Mirador, Espadilla Beach, Manuel Antonio Beach, Congos, Twin Beaches, Puerto Escondido i Manglar. Park chroni m.in.: zbiorowiska roślinności lasów pierwotnych, lasów wtórnych, 14-hektarowych namorzynów, roślinności plażowej, środowiska morskiego, wysp i 14-hektarowej laguny.
Mieszka się tu około 352 gatunków ptaków, 109 gatunków ssaków i wielu przedstawicieli fauny morskiej. Wśród ssaków są min.: dwa gatunki szopów – szop pracz i szop krabożerny, mulak białoogonowy, ostronos białonosy, aguti środkowoamerykański, dwa gatunki leniwców: leniwce dwupalczaste i trójpalczaste oraz trzy gatunki małp: kapucynka czarno-biała, kapucynka wiewiórkowata – endemiczny podgatunek parku, który jest zagrożony wyginięciem z powodu zniszczenia jego siedliska i wykorzystania jako zwierzę domowe, – oraz wyjec. W okolicy często obserwuje się takie gatunki ptaków, jak: tukan, pelikan, trębacz chichotliwy, jastrząb krabowy, czy zimorodek zielony. Można tu także zobaczyć: legwany, kajmany, krokodyle, węże i niezliczone owady.




Koniecznie przeczytajcie pełny wpis o Parku Manuel Antonio w Kostaryce i praktyczne rady jak zwiedzać go najlepiej: Park Manuel Antonio – najmniejszy i najbardziej popularny park narodowy w Kostaryce
Park Narodowy Corcovado
Park Narodowy Corcovado znajduje się na półwyspie Osa w środkowej części kostarykańskiego wybrzeża Pacyfiku. Prowadzi do niego droga nr 245. Według National Geographic jest to najbardziej różnorodne pod względem biologicznym miejsce na naszej planecie. Swoją bioróżnorodność park zawdzięcza zróżnicowaniu wysokości, która wynosi od 0 do 745 m n.p.m. To z kolei przekłada się na różnorodność roślinności oraz zwierząt. Park wyróżnia się także jednym z największych nietkniętych lasów tropikalnych na terenie Ameryki Środkowej. W jego środkowej części mieści się jezioro Corcovado. Przepływa tędy rzeka La Sirena, znajdują się tu także dzikie plaże.
Na terenie parku znajduje się największa pierwotna dżungla na północ od Amazonii, natomiast półwysep Osa zawiera 2,5% różnorodności biologicznej całej Ziemi. Można tu wyróżnić przynajmniej 8 ekosystemów, w tym około 4000–5000 gatunków roślin naczyniowych, oprócz tego około 500 gatunków drzew.
Park Narodowy Corcovado to także bogactwo świata zwierząt. Zamieszkuje go około 140 gatunków ssaków, ponad 400 gatunków ptaków, 71 gatunków gadów, 46 gatunków płazów, 10 gatunków ryb słodkowodnych i ponad 8000 gatunków owadów.
To najbardziej dzika część Kostaryki, więc jeśli lubicie surową, nietknięta przyrodę, to będziecie zachwyceni. Corcovado można zwiedzać na kilka sposobów, jednak ze względu na trudne warunki, najczęściej są to kilkudniowe zorganizowane wycieczki (na teren parku nie można wejść bez przewodnika). Ja wybrałam inną opcję, czyli objechanie wybrzeża Corcovado na własną rękę samochodem. Byłam na granicy rajskich plaż i dżungli. Wprawdzie nie obyło się bez wpadki, bo mój samochód zakopał się na kilka godzin w rzece (a razem z nim kilka innych), więc wyciągaliśmy go kilka godzin, ale i tak było warto. To był najbardziej przygodowy czas w Kostaryce, plus udało mi się zobaczyć w naturze kolorowe papugi, co było moim fotograficznym marzeniem.




Wodospady Nauyaca
Wodospady Nauyaca znajdują się w południowej części Kostaryki, niedaleko wybrzeża Oceanu Spokojnego. Położone są w kanionie o szerokości około 80 m. Jeden z nich ma wysokość 45 m swobodnego spadku, a drugi 20 m spadku schodkowego, tworząc u jego stóp rozlewisko o powierzchni około 1000 m2 i głębokości około 6 m. Znajdują się tu także inne naturalne baseny o mniejszych rozmiarach, w których można pływać. Wodospady Nauyaca są piękne i majestatyczne. Według mnie zaliczają się do jednych z najpiękniejszych w Kostaryce. Można tu spacerować, pływać, wspinać się, skakać do wody, jeździć konno iobserwować piękno tropikalnego lasu deszczowego.




Pełny wpis o tym magicznym miejscu przeczytacie tutaj: Nauyaca Waterfalls w Kostaryce – niezwykłe wodospady ukryte w gęstej dżungli
Mglisty Las Monteverde Santa Elena
Rezerwat Las Mglisty Monteverde znajduje się w kontynentalnej części Kostaryki, na północny-zachód od San José, nieopodal drogi nr 606. Można tu bez problemu dotrzeć samochodem lub autobusem, np. z miejscowości Santa Elena. Rezerwat leży na wysokości około 1460 m n.p.m. Występuje tu około 2500 gatunków roślin, w tym około 420 storczykowatych i około 800 gatunków epifitów. Rezerwat jest rajem dla wszystkich, którzy kochają obserwować ptaki. Zamieszkuje go lub odwiedza około 434 gatunków ptaków, m.in. niezwykły kwezal herbowy. Mieszka w nim także wiele gatunków ssaków, około 1200 gatunków gadów i płazów, a także około 5000 gatunków ciem. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że w Monteverde znajdują się trzy rezerwaty mglistych lasów, z najpopularniejszym Monteverde Cloud Forest Biological Reserve. Ja zdecydowałam się jednak odwiedzić właśnie Santa Elena Cloud Forest Reserve, który pomimo tego, że jest mniej popularny, oferuje według mnie bardziej intymne i dalekie od tłumu turystów spotkanie z przyrodą.




Koniecznie przeczytajcie jak ominąć komercję i mieć niezwykłe doświadczenie w Parku Santa Elena: The Santa Elena Cloud Forest w Kostaryce – jak ominąć komercję i mieć naprawdę niezwykłe doświadczenie blisko przyrody
Wodospady La Paz
Park La Paz Waterfall Gardens jest prywatnym parkiem ekologicznym, którego główną atrakcją są wodospady La Paz – zespół pięciu malowniczych kaskad wodnych. Przez park prowadzą szlaki turystyczne spacerowe i edukacyjne. Założono tu także ogród zoologiczny, w którym przebywają różne gatunki zwierząt zamieszkujące Kostarykę, m.in.: jaguary, pumy, leniwce, małpy kapucynki, kolibry, węże, żaby, tukany, ary szkarłatne oraz inne gatunki ptaków, a także motyle i inne owady. Park przyrody La Paz Waterfall Gardens znajduje się przy drodze nr 126, około 40 km na północ od San José. Można tu z łatwością dostać się samochodem lub autobusem ze stolicy Kostaryki. To niezłe miejsce, żeby zacząć zwiedzać Kostarykę po przyjeździe do San José – daje przedsmak przyrody, która potem będzie Was otaczać, a same wodospady są imponujące.




Pełną listę najpiękniejszych wodospadów w Kostaryce, które trzeba zobaczyć, znajdziecie tutaj: Najpiękniejsze wodospady w Kostaryce

Uwielbiasz podróże?
Chcesz zacząć zarabiać na swojej pasji do podróżowania i przekuć ją w życie i pracę marzeń?
Biblia Blogera i twórcy online to największe kompendium wiedzy na polskim rynku, które konkretnie i bez owijania w bawełnę pokaże Ci, jak krok po kroku sprawić, abyś podróżował po całym świecie i żeby jeszcze Ci za to płacili. Znajdziesz w niej moje sześcioletnie know-how i wszystkie strategie, dzięki którym zbudowałam markę Travel and Keep Fit i stworzyłam wokół podróży milionowy biznes.
Gorące źródła Tabacon
Gorące źródła Tabacón położone są w północno-zachodniej części Kostaryki – w jej części kontynentalnej – na zboczach Wulkanu Arenal oraz nieopodal Jeziora Arenal. Można się tu dostać samochodem lub autobusem drogą nr 142. To najważniejszy kurort SPA w całej Kostaryce. Na gorące źródła Tabacón składa się pięć źródeł, w których panują różne temperatury. Przepływają tędy dwie rzeki: termalna i zimna. Pierwszą ogrzewa aktywny wulkan Arenal. Natomiast druga ochładza źródlane wody. To dzięki tej kooperacji wód gorących i zimnych możliwe są różne temperatury miejscowych źródeł. Ja odwiedziłam kilka naturalnych basenów, popularnych wśród miejscowych, które są bezpłatne. Możecie też postawić na wersję lux czyli odwiedzenie Tabacon Thermal Resort&Spa (można wykupić wejściówkę na pół lub cały dzień). Doświadczenie spa w Tabacon oferuje to, co jest naprawdę najdoskonalszym połączeniem projektu spa i natury. Zabiegi spa wykonywane są na świeżym powietrzu w bungalowach ukrytych wśród drzew. Zapach lasu deszczowego jest nieodłączną częścią doświadczenia wellness, które doskonale komponuje się z wszechobecnymi odgłosami dzikiej przyrody i relaksującymi dźwiękami gorących źródeł.



Więcej o La Fortuna i okolicach wulkanu Arenal przeczytacie tutaj: La Fortuna i okolice wulkanu Arenal w Kostaryce – praktyczny przewodnik i najciekawsze atrakcje
Wodospady The Blue Falls
Wodospady The Blue Falls leżą w centralnej części Kostaryki, na północ od San José. Ze stolicy można dojechać autobusem lub samochodem drogą nr 708. Wodospady The Blue Falls znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Narodowego Juan Castro Blanco, nieopodal Catarata Del Toro w Bajos Del Toro. The Blue Falls – Błękitne Wodospady to prawdziwy cud przyrody – jej piękno w najczystszym wydaniu. Tworzy go prawdziwie niebieska rzeka, której bieg urozmaica siedem niebieskich wodospadów, a także bystrza i baseny, a to wszystko w otoczeniu niesamowitych widoków. Poprowadzono tędy szlaki turystyczne, które przebiegają m.in. przez dżunglę, kanion z błękitną wodą, niebieskie wodospady Las Gemelas, niebieskie kąpielisko, wodospad Tepezquintle. Wizyta tutaj to niesamowite doświadczenie i według mnie jedno z must see w Kostaryce. Zwłaszcza, że nie jest to turystyczne miejsce.




O Blue Falls w Kostaryce i trekkingu przez dżunglę do siedmiu wodospadów przeczytacie tutaj: Wodospady Blue Falls i wodospad Catarata del Toro w Kostaryce – trekking przez dżunglę do siedmiu wodospadów
Wulkan Arenal
Wulkan Arenal znajduje się w północno-zachodniej części Kostaryki, w paśmie górskim Cordillera de Guanacaste. Założono tu Park Narodowy Vulcano Arenal, w jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się także Jezioro Arenal. To jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych Kostaryki. Prowadzi tu droga nr 142 – można to dojechać samochodem lub autobusem z San José. Wulkan Arenal to stratowulkan, który jest wulkanem aktywnym, choć w 2010 roku zaprzestał ciągłych erupcji, które miały miejsce regularnie od 1968 roku. Jednak należy pamiętać, że jego aktywność może rozpocząć się w każdej chwili. Ma wysokość 1633 m n.p.m. Na szczyt Wulkanu Arenal można wejść, rozpościerają się stąd piękne widoki na otaczające lasy tropikalne, góry i jeziora.

Więcej o La Fortuna i okolicach wulkanu Arenal przeczytacie tutaj: La Fortuna i okolice wulkanu Arenal w Kostaryce – praktyczny przewodnik i najciekawsze atrakcje
Wulkan Poás
Wulkan Poás położony jest w samym sercu Kostaryki, około 40 km, na północny-zachód od stolicy kraju – San José. Dobrym punktem wypadowym, by się tu dostać jest miejscowość Poás. Prowadzi do niej droga nr 107 – z dobrym dostępem czy to autem, czy autobusem. Wulkan Poás to stratowulkan, jeden z najbardziej aktywnych nie tylko w Kostaryce, ale i w całej Ameryce Środkowej. Wznosi się na wysokość 2708 m n.p.m. Ma trzy kratery, z czego dwa są wypełnione jeziorami kraterowymi. Wewnątrz głównego krateru znajduje się niebiesko-zielone jezioro, które emituje bąbelki i dym. Najstarszy odnotowany wybuch w czasach historycznych miał miejsce w 1828 roku, natomiast ostatnia erupcja – w 1996 roku. W międzyczasie nastąpiło 39 erupcji. Z wulkanu rozpościera się piękny widok. Utworzono tu Park Narodowy Volcán Poás.



Playa Coyote
Playa Coyote znajduje się w północnej części Kostaryki na wybrzeżu Pacyfiku na półwyspie Nicoya. W pobliżu jest miejscowość San Francisco de Coyote, do której prowadzi droga nr 162. Można tu dojechać autem lub autobusem. Inna nazwa tej plaży to Puerto Coyote. Ujście rzeki namorzynowej Rio Jabillo dzieli tę plażę na dwie części: Punta Coyote i Playa Costa de Oro. Pierwsza to płytka piaszczysta plaża w kształcie podkowy. Natomiast druga jest długa, porośnięta palamami. Na północy znajdują się kolejne plaże: Playa San Miguel i Playa Bejuco. Chętnie odwiedzają je miłośnicy surfingu i innych sportów wodnych. Mieszkałam tu przez prawie dwa tygodnie i zdecydowanie była to jedna z najpiękniejszych plaż, jakie widziałam w Kostaryce. Szeroka, ogromna, zero turystów. To idealne miejsce, jeśli chcecie pomieszkać w Kostaryce i doświadczyć tego, co ma w sobie najlepsze – wspaniałej, dzikiej i elektryzującej przyrody.
Playa Hermosa i Playa Uvita
Na pacyficznym wybrzeżu Kostaryki, w jej południowej części znajdują się plaże Playa Hermosa i Playa Uvita. Do miejscowości Uvita prowadzi droga nr 34. Można dojechać z Quepos, czy też z San José samochodem bądź autobusem. Playa Hermosa w języku hiszpańskim oznacza Piękna Plaża – i faktycznie jest jedną z najpiękniejszych plaż południowej części kostarykańskiego wybrzeża Pacyfiku – Costa Bellena. W jej sąsiedztwie znajduje się Playa Uvita. Obie plaże oddziela mały półwysep w kształcie ogona wieloryba. Znajduje się tu Park Narodowy Marino Bellena, przy którym regularnie pojawiają się wieloryby. Jest to doskonałe miejsce do obserwowania wielorybów w okresie godowym. Plaże lubią też surferzy. Playa Hermosa to kolejne miejsce, w którym mieszkałam ponad miesiąc. I całkowicie się zakochałam. To idealna okolica, jeśli chcecie gdzieś pobyć dłużej, popracować i zasmakować w kostarykańskim życiu. Infrastruktura jest doskonała – duże, świetnie zaopatrzone sklepy, restauracje i kawiarnie. Mnóstwo świetnych lodgy z szybkim Internetem, które pozwalają zaszyć się w dżungli. Oprócz tego jako przerywnik wspaniałe warunki do surfowania i najpiękniejsze zachody słońca w Kostaryce. Mój top!




Playa Dominical
Playa Dominical to kolejna piękna plaża w rejonie Costa Bellena – południowej części wybrzeża Pacyfiku. Do miejscowości Dominical można bez problemu dotrzeć samochodem lub autobusem – prowadzą tu drogi nr 34 i 243. Dominical oferuje wszystko, czego można oczekiwać od plażowej miejscowość – bary, miejsca noclegowe, a także szkoły surfingu itp. Dzięki temu Playa Dominical jest chętnie wybierana nie tylko przez miłośników sportów wodnych, np. surfingu, ale i przez osoby, które chcą po prostu wypocząć w ciszy. Playa Dominical składa się z dwóch części oddzielonych ujściem rzeki Rio Baru: północnej – bardziej kamienistej oraz południowej – piaszczystej.




Isla del Coco
Isla del Coco – Wyspa Kokosowa jest niezamieszkaną wyspą na Oceanie Spokojnym, którą wielu uważa za najpiękniejszą wyspę w Kostaryce. Znajduje się około 500 km od wybrzeża. Można tu dotrzeć łodzią z Puntarenas, a podróż trwa około 36 godzin. Na wyspie utworzono Park Narodowy Isla del Coco. Wyspa jest chętnie odwiedzana przez nurków z całego świata. Do najciekawszych rzeczy do zrobienia na wyspie należy zaliczyć możliwość nurkowania i zobaczenia m.in. rekinów białonosych i młotów. Nurkując przy Isla del Coco macie także możliwość odwiedzenia lokalnych jaskiń i zobaczenia w nich rycin naskalnych.
Isla Tortuga
Isla Tortuga – Żółwia Wyspa jest kolejną niezamieszkaną wyspą na kostarykańskich wodach Pacyfiku. Jednak położona jest znacznie bliżej linii brzegowej – przy samym półwyspie Osa. Dotrzeć można tu promem z Puntarenas. Istnieje także możliwość wynajęcia prywatnego lotu czarterowego – jednak do dosyć drogie rozwiązanie. Isla Tortuga to doskonałe miejsce do uprawiania snorkelingu, zipliningu oraz nurkowania. Zgodnie ze swoją nazwą wyspę zamieszkują żółwie. Isla Tortuga to także miejsce pieszych wycieczek, czy wypoczynku na plaży z dala od zgiełku.
Rio Celeste
Rio Celeste – Turkusowa Rzeka płynie przez Park Narodowy Tenorio Volcano. Znajduje się w północnej części Kostaryki pomiędzy Jeziorem Arenal a granicą z Nikaraguą. W okolice Parku Narodowego Tenorio Volcano prowadzi droga nr 6, z której trzeba nieco odbić, aby dostać się parku. Stąd czeka Was jeszcze około godzinna wędrówka do Rio Celeste. Wody rzeki mają charakterystyczne turkusowe zabarwienie – stąd jej nazwa. Źródłem charakterystycznego turkusowego koloru rzeki nie są związki chemiczne, ale zjawisko fizyczne zwane rozpraszaniem Mie – rodzaj rozpraszania światła. Na Rio Celeste znajduje się sporych rozmiarów wodospad. W okolicy bije kilka gorących źródeł.




Pełną listę najpiękniejszych wodospadów w Kostaryce, które trzeba zobaczyć, znajdziecie tutaj: Najpiękniejsze wodospady w Kostaryce
Park Narodowy Tortuguero
Park Narodowy Tortuguero znajduje się na karaibskim wybrzeżu Kostaryki – w jego północnej części. Istnieją tylko dwa sposoby, aby dostać się do Tortuguero: łodzią lub samolotem. Drogą można dotrzeć na odległość 32 km od Tortuguero, a stamtąd trzeba jeszcze przez około godzinę płynąć łodzią przez dżunglę. Inną opcją jest lot z San José na utwardzony pas startowy na północ od wioski Tortuguero. W Parku Narodowym Tortuguero znajduje się las namorzynowy i miejsce lęgowe żółwi zielonych. Lęg odbywa się nocą na plaży. Można tu wypożyczyć kajak i odkrywać mokradła namorzynowe, wypatrując ptaków, żółwi, a nawet krokodyli.
Po więcej wpisów odwiedźcie sekcję Kostaryka. Pokażę Wam miejsca znane i takie o których nie wie nawet wielu Kostarykańczyków.
W międzyczasie wpadajcie na mój INSTAGRAM @travel_and_keep_fit i IG stories – codziennie relacjonuję swoją podróż i każdego dnia odkrywam coraz to piękniejsze miejsce.
Ten post ma 2 komentarzy
Hej, super opis :) właśnie rozważam kostaryke i myśle o drugiej połowie kwietnia – początek maja , czy wciąż wtedy można liczyć na w miarę ok pogodę ? Czy pora deszczowa już jest raczej mocno odczuwalna ? Z góry dzięki za radę !
Cześć Agnieszko! Pogoda ma to do siebie, że bywa nieprzewidywalna i jest to trochę loteria. Ja byłam w tym okresie i miałam doskonałą pogodę, ale jest to początek pory deszczowej, więc wystarczy, że cykl przesunie się o tydzień – dwa i już masz więcej deszczu. Mnie osobiście to nie przeszkadza, ale jeśli opady byłyby bardzo intensywne, to część dróg może być nieprzejezdnych i to jest aspekt, który najbardziej należy mieć w tyle głowy planując podróż. Pozdrawiam