Lato w Lech Zürs am Arlberg w Austrii – praktyczny przewodnik

Vorarlberg to austriacki land, który wśród turystów znany jest przede wszystkim jako zimowe miejsce wypoczynku oferujące kurorty narciarskie. Wśród nich najsłynniejsze są Zürs i Lech am Arlberg. Jednak miejsce to ma równie wiele do zaoferowania latem. Spędziłam tu kilka dni pod koniec sierpnia i gwarantuję Wam, że lato i jesień to idealne miesiące na wyjazd do Austrii. W tym regionie nie można się nudzić, alpejskie widoki powalają, a do tego w ofercie jest całe mnóstwo ciekawych sposobów aktywnego spędzenie czasu, z których warto skorzystać. Z Polski można się tu dostać naprawdę komfortowo i w krótkim czasie, co sprawia, że Vorarlberg jest idealnym miejsce na spędzenie np. przedłużonego weekendu i aktywnego wypoczynku blisko natury. Przygotowałam dla Was praktyczny przewodnik, który, mam nadzieję, ułatwi Wam zaplanowanie takiego wypadu.

Vorarlberg – najważniejsze informacje

Vorarlberg to najbardziej wysunięty na zachód kraj związkowy (land) Austrii. Od północy graniczy z Niemcami, od zachodu z Liechtensteinem i Szwajcarią, od południa ze Szwajcarią, a od wschodu z Tyrolem, innym krajem związkowym. Alpy są na jego obszarze wszechobecne. Przeważającą część zajmują Alpy Wschodnie. Północny skraj należy do pasma Alp Bawarskich, na południu których jest pagórkowata wyżyna Lasu Bregenckiego. Z kolei południe landu to Północne Alpy Wapienne i grupa górska Rätikon należąca do Alp Retyckich. Na południowym wschodzie rozciągają się pasma Alp CentralnychSilvretta i Verwallgruppe. Zachodnia granica Vorarlbergu i jednocześnie granica Austrii biegnie przez Nizinę Górnoreńską. Najważniejszą i największą doliną landu jest dolina rzeki Ill, położona wzdłuż północnych stoków gór Rätikon. Jej górny bieg nosi nazwę Montafon, a dolny – Walgau. Skupia się w niej osadnictwo regionu. Odnogę doliny tworzy, również atrakcyjna turystycznie, dolina Klostertal.

Stolicą i największym miastem regionu jest Bregencja nad Jeziorem Bodeńskim –  największą atrakcją miasta. W lipcu i sierpniu odbywa się tu doroczny festiwal muzyczny z koncertami symfonicznymi oraz spektaklami operowymi i teatralnymi. Stare miasto ma klimatyczne brukowane uliczki z charakterystycznymi domami. Jego najważniejsze zabytki to Wieża św. Marcina z XVI wieku i Ratusz z XVII wieku. Kolejka linowa prowadzi na szczyt Pfander, z którego można podziwiać widok na okolicę wraz z Alpami Algawskimi. Od maja do września organizowane są tutaj pokazy sokolników.

Region Arlberg – Zürs i Lech am Arlberg

Zürs znajdujący się na wysokości 1717 m n.p.m. to jeden z najbardziej znanych ośrodków sportów zimowych w Alpach. Ta mała wioska jest jedną z kolebek narciarstwa. Wraz z takimi miejscowościami jak Lech, Oberlech, Zug i Stubenbach stanowi część regionu Arlberg w Vorarlbergu. Znajduje się tu 87 wyciągów narciarskich, 200 km narciarskich tras zjazdowych i 305 km narciarskich tras biegowych. Około czterech kilometrów na północ od Zürs leży Lech am Arlberg, kolejny ośrodek narciarski, który jest połączony z Zürs nie tylko drogami, ale także wyciągami i stokami. Lech am Arlberg jest jednym z 12 członków elitarnej grupy „Best of the Alps”. W regionie jest wiele ekskluzywnych hoteli. Tu odbywają się zawody pucharu świata w narciarstwie alpejskim FIS. Choć okolice znane są przede wszystkim z narciarstwa, to także latem jest tu wiele ciekawych rzeczy do zrobienia i zwiedzenia. Architektoniczną perełkę stanowi kościół św. Mikołaja w Lech am Arlberg. Ponieważ rejon Alberg leży wysoko, a w wielu miejscach są puste hale, można podziwiać stąd alpejskie szczyty bez względu na porę roku.

Jak dotrzeć do Vorarlberg Zürs i Lech am Arlberg?

Dzięki sąsiedztwu ze Szwajcarią i niewielkiej odległości od Zurychu najszybszym rozwiązaniem na jest lot samolotem z Polski do Zurychu. Na tamtejszym lotnisku można wynająć samochód i dojechać do Vorarlberg w około 2 godz. Również wiele firm organizuje przewozy na tej trasie. Inne opcje na podróż samolotem to lotniska w Innsbrucku lub Monachium.

Jak się poruszać po regionie Arlberg ?

Najlepszym rozwiązaniem na poruszanie się po regionie jest Lech Card. Karta w okresie wakacyjnym daje dostęp do ofert letnich w Lech Zürs am Arlberg. Są to m.in.: darmowe przejazdy niebieskimi autobusami transportu publicznego, darmowe korzystanie z wybranych wyciągów, BMW E-Bike, wizyty nad jeziorami Spullersee i Formarinsee czy w popularnych miejscach w dolinie Zugertal. Za 23 € można nabyć bilet z dwudniowym okresem ważności, na 7 kolejnych dni karta kosztuje 36 €, 14-dniowy bilet kosztuje 67 €, a 21-dniowy – 92 €. Dzieci do 14 roku życia Lech Card otrzymają bezpłatnie.

Kiedy najlepiej odwiedzić Arlberg w Vorarlberg?

Jeśli jesteście nastawieni na sporty zimowe w regionie, to najlepszy czas jest od początku grudnia do końca marca. Wszyscy, którzy chcą poznać inne oblicze tego miejsca – letnie i zielone – mogą tu przybyć od połowy maja do końca września.

Gdzie zatrzymać się w Lech Zürs am Arlberg?

Lech Zürs am Arlberg am wyjątkowy klimat, a to również zasługa  jego hoteli, które łączą w sobie austriacką tradycję i wysokiej klasy luksus.

Podczas swojego pobytu w regionie zatrzymałam się w jednym z najstarszych hoteli w Lech – Gasthof Post Hotel (inaczej Post Lech). To ekskluzywny 5-gwiazdkowym hotel należący do kręgu renomowanych hoteli „Relais & Chéteaus”. Trudno o bardziej klimatyczne miejsce, wypełnione antykami i trofeami myśliwskim. Wnętrza zaprojektowano z dbałością o szczegóły, skupiając się na rodzinnej atmosferze i kultywowaniu austriackiej tradycji. Hotelowa restauracja serwuje wykwintną kuchnię, a niesamowite hotelowe spa oferuje relaks blisko natury.

Lato w Arlberg – co koniecznie zrobić?

Hike do Mohnenfluh summit

Mohnenfluh summit to zdecydowanie jeden z najpiękniejszych, a jednocześnie najtrudniejszych hików w regionie. Szlak prowadzi na szczyt Mohnenfluh (2542 m n.p.m.) skąd rozpościera się oszałamiający widok na otaczające masywy górskie. Warto wstać bardzo wcześnie, aby obejrzeć wschód słońca. Najniższy punkt – Oberlech (1740 m n.p.m.) to jednocześnie początek i koniec szlaku. Trasa ma około 6 km długości, a przewyższenie wynosi 804 m. Jej pierwszy odcinek prowadzi do przełęczy Kriegeralpe, gdzie na wysokości 2000 m n.p.m. jest restauracja. Dalej biegnie do Mohnenfluh w górę zbocza do wysokości około 2300 m n.p.m., następnie poziomo przecina zbocze Zuger Hochlicht. Ostatni etap wspinaczki to najpierw łatwe serpentyny, a potem skaliste podejście. Pełny opis tego szlaku i wszelkie szczegóły opisałam we wpisie: Mohnenfluh summit – wschód słońca w austriackich Alpach i jeden z najtrudniejszych hików w Lech Zürs

Hiking

Inne ciekawe hiki w Arlberg Vorarlberg to:

  • Grüner Rätsel Ring – Zielony Pierścień – trzydniowy szlak turystyczny, który opowiada historię miejscowej ludności, pokazuje jej kulturę i krajobraz. Trasa prowadzi śladami legend i opowieści o okolicznych mieszkańcach i wydarzeniach To łatwa trasa polecana dla rodzin z dziećmi, dla których przewidziano np. ścieżki edukacyjne.
  • Libellensee i Waldlehrpfad – łatwa i bardzo krótka trasa zajmująca około 30 min. Polecana rodzinom z dziećmi. Rozpoczyna się Sonnenburgu, prowadzi przez las nad jezioro Libellensee i dalej do Waldlehrpfad.
  • Wędrówka do źródeł rzeki Lech – szlak rozpoczyna się w Sonnenburgu. Przez pewien odcinek pokrywa się z trasą Grüner Rätsel Ring i dociera do leśnego kąpieliska Lech, następnie mija staw rybny Zug i prowadzi dalej wzdłuż rzeki Lech w kierunku jej źródeł, przy czym nie jest to jeden punkt, ale obszar źródłowy. Czas trwania tej trasy o średnim poziomie trudności to około 3 godz.

Trasy rowerowe

Region ma także do zaoferowania wiele ciekawych tras rowerowych dla osób o różnym stopniu umiejętności, w różnym wieku i różnych oczekiwaniach. Dostępne są trasy downhillowe, dla rowerów górskich i trasy szosowe. Jest w czym wybierać, a ciekawą propozycją jest także Bike & Hike, czyli wyruszasz w trasę rowerem, docierasz do początku szlaku górskiego, zostawiasz rower i kontynuujesz wycieczkę pieszo, po zejściu wsiadasz na rower i wracasz do hotelu.

Najciekawsze trasy rowerowe w regionie to:

  • Burgwald Tour – to pierwszy oficjalny tor freeride i enduro w regionie Vorarlberg. Przebiega obok kolejki Lech-Oberlech. Mogą z niego korzystać zarówno początkujący, jak i zaawansowani freeriderzy. Zastosowano tu pewne przeszkody, z których wszystkie są dobrze widoczne.
  • Spullersee Tour – długa na 25,5 km górska trasa rowerowa o średnim poziomie trudności, której pokonanie zajmuje około 5 godz., a przewyższenie na niej wynosi 996 m. Na trasie mamy niesamowite widoki. Rozpoczyna się w Zug, prowadzi wzdłuż asfaltowej drogi do zajazdu Ęlpele, pod górę do tamy Spullersee, okrąża jezioro, a następnie biegnie pod górę w kierunku schroniska Ravensburger. Kolejnym punktem są Alpe Brazer Staffel i Stierlochjoch. Stąd wraca się serpentynami w dół w kierunku Zug.
  • Kriegerhorn Tour – trudna trasa, która prowadzi z Oberlech przez punkt widokowy Tannegg pod górę do Grubenalpe i dalej na szczyt Kriegerhorn. Ma 16,4 km długości i 834 m przewyższenia, jej pokonanie zajmuje około 3 godz. 15 min.

Jezioro Zürsersee

Zürsersee to naturalne wysokogórskie jezioro położone w okolicach Zürs. Znajduje się pośrodku terenu narciarskiego Lech-Zürs (2144 m n.p.m.) w górach Lechquellen. Na południe i zachód od jeziora wznosi się Wildgrubenspitzen, na południowy- wschód Hasenfluh. Można się tu dostać kolejką liniową, wykorzystując kartę Lech Card. Sama przejażdżka gwarantuje wspaniałe widoki. Jest tu kilka kolejek linowych. W sezonie letnim do jeziora prowadzą liczne szlaki turystyczne. To jedno z najbardziej malowniczych miejsc, jakie widziałam podczas mojej podróży do regionu.

Wodospady Zug

Jednym z najpiękniejszych miejsc w rejonie Lech Zürs wodospady Zug pokonujące stromą ścianę skalną. Znajdują się zaledwie kilka minut piechotą od centrum wioski Lech i łatwo się do nich dostać, choć leżą nieco na uboczu poza najważniejszymi trasami. Dochodzi się do nich przez gęsty las i rzekę Lech.

Rafting & canyoning

Nie byłabym sobą, gdybym nie poleciła Wam jakiś sportów ekstremalnych. Lech Zürs am Arlberg słynie latem z raftingu i canyoningu. Wiele firm oferuje całodzienne spływy pontonami lub kajakami w dolinie rzeki Lech. A jeśli szukacie czegoś naprawdę wyznaniowego i z dużą dawką adrenaliny, to koniecznie rozważcie canyoningu – chodzenie po jaskiniach.

  

*** do Austrii pojechałam na zaproszenie Post Lech Tourism Board i Post Lech Hotel, którzy wsparli mnie we wszystkich moich szalonych, podróżniczych pomysłach i partnerowali tej podróż

 Jeśli moje wpisy i rekomendacje inspirują Was i pomagają planować wymarzone podróże, będzie mi ogromnie miło, jeśli postawicie mi kawę, która da mi jeszcze więcej energii do działania i dalszego tworzenia. Nad każdym wpisem spędzam wiele dni, tak by był on jak najbardziej pomocny. Kawa zawsze się przyda! :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to