Malediwy – wszystko co musisz wiedzieć przed wyjazdem – Q&A: Wasze pytania i moje odpowiedzi

Od mojego pobytu na Malediwach minęło już kilka miesięcy, ale to kierunek, który regularnie powraca w Waszych pytaniach. Każdego tygodnia dostaję ich masę, więc postanowiłam zebrać je wszystkie w jednym miejscu i na nie odpowiedzieć. Mam nadzieję, że rozwieją wiele Waszych wątpliwości i pomogą zaplanować własny wyjazd na Malediwy.


PRZED WYJAZDEM NA MALEDIWY

Kiedy najlepiej jechać na Malediwy? 

Wbrew pozorom Malediwy to dobry kierunek na całoroczne wyjazdy. Przy tropikalnym klimacie, dużej ilości słońca i temperaturze około 30° C przez cały rok, spokojnie można rozważać pobyt poza sezonem. Istnieją jednak dwie odrębne pory roku: pora sucha (północno-wschodni monsun) i pora deszczowa (południowo-zachodni monsun), przy czym pierwsza z nich rozciąga się od stycznia do marca, i wtedy ceny są najwyższe, a druga od kwietnia do listopada. Ja byłam w kwietniu czyli teoretycznie już w porze deszczowej i pogoda była idealna. Ulewne deszcze mogą występować praktycznie o każdej porze roku, ale zazwyczaj są krótkie i nie można ich dokładnie przewidzieć (innymi słowy, nie przejmujcie się nimi zbytnio, całkiem możliwe, że nawet w szczycie sezonu trafi się deszczowy dzień, a poza nim nie spadnie kropla wody).

Nurkowanie jest możliwe przez cały rok. Jednak należy pamiętać, że od maja do listopada lepsza widoczność i bardziej zróżnicowane życie rafy będzie po zachodniej stronie każdego atolu, a od grudnia do kwietnia – po wschodniej.

Czy na Malediwach potrzebna jest wiza? 

Aby pojechać na Malediwy, nie trzeba wyrabiać wizy przed wyjazdem. Bezpośrednio na lotnisku w Male wydawana jest trzydziestodniowa wiza dla wszystkich narodowości, pod warunkiem spełnienia następujących warunków: należy mieć ważny paszport (musi być ważny przez 6 miesięcy od daty przyjazdu) i ważny bilet powrotny. Dodatkowo potwierdzenie rezerwacji w hotelu czy resorcie i wystarczające środki na pokrycie wydatków przez cały okres pobytu.

Prawo do odmowy wjazdu leży w gestii urzędnika imigracyjnego, więc warto zadbać o zakwaterowanie wcześniej. Jeśli planujecie wyjazd na własną rękę, to polecam portale internetowe do wyszukiwania zakwaterowania, takie jaki Booking.Com czy Airbnb.

Czego nie można przywozić na Malediwy?

Import na Malediwy towarów takich jak: alkohol, artykuły wieprzowe, pornografia, bożki kultu i narkotyki jest surowo zabroniony. Aby ułatwić sobie życie, zadeklarujcie Buddę, którego kupiliście na Sri Lance i butelkę wódki kupioną w strefie bezcłowej. Władze zatrzymają wszystkie przedmioty zadeklarowane na czas Waszego pobytu i będziecie mogli je odebrać wyjeżdżając.

W jakim resorcie na Malediwach byłaś i czy go polecasz?

Fushifaru Maldives – piękny i niezwykle dopracowany w detalach resort na prywatnej wyspie zaprosił mnie do siebie, abym poprowadziła zajęcia fitness dla hotelowych gości (o tym możecie przeczytać więcej we wpisie: Praca marzeń na Malediwach. Bez wątpienia był to jeden z bardziej luksusowych hoteli w jakich byłam i spędziłam w nim cudowny czas. Nie tylko ze względu na otoczenie, ale również dzięki świetnemu projektowi fitness, którego realizacja w takim miejscu była niezwykłym wyzwaniem, ale też ogromną przyjemnością. Fushifaru jest kameralny, ma ekologiczne podejście i nutkę stylu boho. Według mnie to świetne miejsce za romantyczny wyjazd z dala od tłumów.


CENY I PIENIĄDZE NA MALEDIWACH

Ile kosztuje pobyt na Malediwach? 

Wszystko zależy od tego, jaką opcję pobytu wybieracie – na własną rękę, z biurem podróży, z noclegami w pensjonatach na lokalnych wyspach czy w luksusowych resortach z domkami na wodzie. Opcji jest naprawdę dużo. Na lokalnych wyspach można zaleźć pokoje za mniej niż 200 zł. Co do resortów, ceny za noc zaczynają się od ok. 1500 zł. 

Ceny jedzenia na wyspach publicznych są przyzwoite – posiłek kosztuje kilka dolarów. Co prawda będą się różnić w zależności od wielkości wyspy, od tego czy jecie w restauracji droższego czy tańszego hotelu, ale wciąż jest to przystępne. Natomiast ceny jedzenia w resortach są wysokie (od ok. 20 USD za danie) i dlatego zdecydowanie najlepiej wybierać opcję pełnego wyżywienia lub all inclusive.

Przygotuję dla Was oddzielny wpis o cenach na Malediwach, pokazujący różne opcje.

Czy na Malediwach są dodatkowe opłaty, o których trzeba wiedzieć?

Wszystkie usługi bezpośrednio związane z gośćmi są obciążone 10% opłatą za obsługę i 12% T-GST (podatek turystyczny od towarów i usług). Na lokalnych wyspach GST (podatek od towarów i usług) jest nakładany na wartość towarów i usług dostarczanych przez zarejestrowaną firmę, taką jak lokalne: kawiarnia, restauracja lub sklep. Jest również ekologiczny podatek „zielony” stosowany do wszystkich pobytów w hotelach zarejestrowanych jako hotel czy ośrodek wypoczynkowy. Od 1 listopada 2015 r. jest to kwota 6 USD za osobę za noc i nie podlega T-GST / GST. Zawsze sprawdzajcie rachunki i potwierdzenia rezerwacji lub pytajcie, czy podana kwota zawiera już wszystkie podatki lokalne. Okazyjne pobyty na Malediwach często wyglądają świetnie na pierwszy rzut oka, dopóki nie zorientujemy się, że podane kwoty nie zawierają całego szeregu opłat dodatkowych. Warto mieć to na uwadze, organizując wyjazd.

Jaką trzeba zabrać walutę na Malediwy? 

Na Malediwach obowiązuje rupia malediwska (MVR), która jest walutą niewymienialną, wiec nie można jej wcześniej kupić. Jedna rupia ma 100 Laari i jest dostępna w postaci banknotów 500, 100, 50, 20, 10 i 5. Tylko główne waluty obce można wymienić na lokalną walutę.  

Czy na Malediwach można płacić w dolarach?

 Dolar amerykański jest akceptowany jako prawny środek płatniczy na całych Malediwach. Jeden dolar amerykański odpowiada 15,46 rupii. Jednak kurs oferowany przez lokalne firmy dla jedno- i pięciodolarowych banknotów może być niższy, ponieważ bank pobiera 3% opłaty manipulacyjnej od depozytu banknotów w wysokości 5 USD lub mniej. Banki na Malediwach zwracają szczególną uwagę na stan banknotów i odrzucą depozyty w starych banknotach, chociaż nadal obowiązują (są w obiegu), banknotach uszkodzonych, pomarszczonych czy zużytych. Polecam Wam przyjechać na Malediwy już z dolarami, żeby oszczędzić sobie procedury wymiany na miejscu. 

Czy na Malediwach są bankomaty? 

Większość banków znajdujących się w Male świadczy usługi bankomatowe. Bank of Maldives ma kilka oddziałów w Male, a także na innych większych wsypach. W stolicy działa też kilka banków regionalnych, w tym State Bank of India, Bank of Ceylon i MCB. Na wyspach wypoczynkowych ani na wielu lokalnych wyspach nie ma banków. Jednak obecnie na wielu lokalnych wyspach pensjonatowych znajdują się bankomaty. Można z nich wypłacać w lokalnej walucie MVR.  

Czy na Malediwach lepiej płacić kartą, czy gotówką? 

Wszystkie główne karty kredytowe i debetowe mogą być używane w resortach, hotelach, wielu sklepach i restauracjach w Male, a także na lokalnych wyspach. Należy jednak pamiętać, że do całkowitej wartości rachunku może zostać doliczona opłata za płatność kartą kredytową. Opłata ta może się zmieniać w zależności od firmy obsługującej płatności kartą kredytową i może wynosić dodatkowych 5%. 

Czy alkohol na Malediwach jest drogi?

Należy pamiętać, że Malediwy są krajem muzułmańskim, więc na lokalnej wyspie nie można kupić alkoholu lub przywieźć bezcłowo po wjeździe do kraju. Alkohol jest dostępny jedynie na wyspach resortowych i jego ceny wahają się od ok. 6 do 15 USD za piwo lub od 12 do 25 USD za koktajl.


TRANSPORT NA MALEDIWACH

Jak wygląda transfer z lotniska na Malediwach?

Kwestia transportu zależy od tego czy wybieracie się na lokalną wyspę, czy do resortu. Większość resortów oferuje własny transport na swoje wyspy i jego cena jest doliczana do ceny pobytu. W takim wypadku podajcie hotelowi dane dotyczące czasu i dnia lądowania i on zorganizuje przedstawiciela, który odbierze Was na lotnisku w Male i przetransportuje na wyspę (najczęściej hydrolotami).

Jak samodzielnie dostać się na wyspy na Malediwach?

W przypadku samodzielnego przemieszczania się pomiędzy wyspami, macie do wyboru kilka opcji. Promy publiczne pływają w różne dni tygodnia na różne wyspy, rozkład znajdziecie w Internecie. Jest też dużo prywatnych motorówek, które można wynająć.


ZDROWIE I BEZPIECZEŃSTWO NA MALEDIWACH

Czy na Malediwach są wymagane szczepienia? 

O ile nie lecicie z Afryki, przepisy prawne nie wymagają szczepień na Malediwy w celu wjazdu lub wyjazdu. Jednak dla własnego zdrowia zdecydowanie zaleca się, aby podróżni byli chronieni przed głównymi chorobami przenoszonymi z żywnością i wodą (wirusowe zapalenie wątroby typu A i dur brzuszny) oraz tężcem. 

Czy na Malediwach jest bezpiecznie? 

Malediwy są uznawane za bezpieczny dla turystów kierunek, choć jak wszędzie należy być rozważnym. Najpopularniejszą formą przestępczości wobec turystów są kradzieże portfeli i wartościowych przedmiotów, pozostawionych bez opieki na plażach czy w innych miejscach publicznych. Napady, wymuszenia czy jakiekolwiek inne akty agresji należą tu do rzadkości. Z zagrożeń naturalnych warto mieć świadomość, że archipelag położony jest w strefie aktywnej sejsmicznie – zdarzają się tu trzęsienia ziemi o niskiej i umiarkowanej sile, istniej także  możliwość wystąpienia tsunami.

Czy warto lecieć na Malediwy z dzieckiem? 

Malediwy nadają się na wakacje z dziećmi, choć same wyspy nie oferują specjalnych atrakcji dla najmłodszych. Warto jednak pamiętać, że niektóre resorty są przewidziane tylko dla osób dorosłych i nie można do nich przyjechać z dziećmi.

Jeśli planujecie pobyt na lokalnych wyspach, to sprawdźcie wcześniej, czy znajduje się na nich sklep i apteka. Warto też pamiętać, że dobrze wyposażone placówki medyczne czy szpitale znajdują się jedynie w stolicy – Male. Ważny jest też fakt, że po zmroku nie funkcjonuje transport pomiędzy wyspami, tak więc w razie problemów zdrowotnych nie wszędzie można liczyć na szybkie udzielenie pomocy.

Plaże na Malediwach mają raczej łagodne zejścia do wody, która ma stosunkowo niedużą głębokość nawet kilkanaście metrów od brzegu. Nie ma tutaj również nagłych spadów i silnych fal, co sprawia, że przy brzegu panują idealne warunki do brodzenia dla najmłodszych. Trzeba jednak zachować rozsądek i uważać na zwierzęta morskie.


TECHNIKALIA

Jaka religia panuje na Malediwach i jak przekłada się to na podróżowanie? 

Malediwy są krajem w 100% muzułmańskim i należy zachować ostrożność w związku z zasadami ubioru na lokalnych wyspach. Chociaż mężczyźni mogą nosić koszulki i szorty lub szorty kąpielowe, kobiety powinny unikać odsłaniania ciała, zachowując bardziej konserwatywne podejście do ubrań, nosząc T-shirty, luźne szorty lub sarongi. Niedozwolone są też stroje kąpielowe, z wyłączeniem bezludnych wysp, wysp piknikowych, łodzi nurkowych lub wysp resortowych. Ponieważ prawo ogranicza noszenie bikini na lokalnych wyspach, wiele pensjonatów oferuje obecnie specjalne plaże turystyczne lub prywatne ogrody i tarasy do opalania. Z tych zasad wyłączone są resorty. Jeśli nie planujecie w takim się zatrzymać, to istnieje możliwość wykupienia jednodniowej wejściówki do wybranego resortu i korzystania z jego atrakcji.  

Jakie są godziny pracy i otwarcia sklepów na Malediwach? 

Na Malediwach tydzień roboczy trwa od niedzieli do czwartku. Większość miejsc jest zamknięta w piątek do czasu piątkowej modlitwy. W piątek nie działają też żadne promy publiczne, z wyjątkiem tych, które operują w obszarze stołecznym między Male, Hulhumale i Villingili. Promy te również przestają działać w godzinach 11.30–13.30 (piątkowa modlitwa). Sklepy na Malediwach są otwierane o różnych porach, ale zwykle przed godziną 9.00. Zwykle sklepy zamykane są o godz. 22.00, a kawiarnie i restauracje o 23.00. 

Jak wygląda pobyt na lokalnych wyspach na Malediwach?

Wyspy na Malediwach dzielą się na publiczne, czyli te na których żyją lokalni mieszkańcy oraz prywatne (resortowe), na których znajdują się tylko hotele. 

Od 2010 r. obowiązuje prawo, które pozwala mieszkańcom Malediwów na otwieranie hoteli i pensjonatów na wyspach publicznych. Wcześniej nie było to możliwe i odwiedzając Malediwy, można było zatrzymać się tylko w resorcie.

Jeśli chodzi o aspekty techniczne to pobyt i poruszanie się jest dużo tańsze niż wyjazd do resortu (ceny za pokój zaczynają się od ok. 200 zł, koszt promu to kilka dolarów, a wynajęcie motorówki od kilkunastu do kilkudziesięciu dolarów.

Natomiast trzeba mieć świadomość, że podróżowanie po lokalnych wyspach wiąże się z ograniczeniami wynikającymi z  faktu, że Malediwy są krajem muzułmańskim. Przekłada się to przede wszystkim na wymóg odpowiedniego ubioru – ciało powinno być zakryte, mini spódniczki i dekolty nie są mile widziane i są brakiem szacunku.
Dodatkowo na plaży nie można nosić stroju kąpielowego, choć powoli i to się zmienia i powstają wydzielone odcinki plaży, na których jest to dozwolone – tzw. bikini beach.

Nie można też kupić, ani spożywać alkoholu.

Jaki obowiązuje dress code w resortach na Malediwach? 

To zależy od resortu – są bardzo eleganckie lub bardziej wyluzowane. Ale odpowiem na to, co według mnie warto lub nie, a Wy postąpicie wedle uznania. Dla mnie bycie w pięknym miejscu, w eleganckiej restauracji, gdzie kelner w białej koszuli serwuje wino – zobowiązuje do odpowiedniego stroju. To kwestia klasy – pewnie nikt Was nie wyrzuci, jeśli pójdziecie na kolację w japonkach, ale pytanie: czy jest to okazanie szacunku i klasy ludziom tam pracującym i innym gościom. Jeżeli jestem w eleganckich, luksusowych miejscach zawsze ubieram się odpowiednio do okazji – nie chodzę na kolację w jeansach i klapkach. Wybieram sukienki, spódnice, eleganckie ubrania. W przypadku mężczyzn przekłada się to na zakryte buty, długie spodnie, koszulę. Wyznaję zasadę, że lepiej zawsze być tym, który daje przykład, niż tą jednostką, która ma gdzieś pewne kanony i przychodzi w szortach. To tak jak z teatrem – pewnie, że można pójść w adidasach i jeansach, ale czy naprawdę to pasuje?

Czy na Malediwach trzeba mieć pozwolenie na drona? 

Nie ma oficjalnej konieczności posiadania takiego pozwolenia. Natomiast trzeba bardzo, bardzo uważać. To jest niebezpieczne miejsce do latania, bo nad resortami, na niedużych wysokościach latają hydroplany, które dowożą ludzi do resortów (całymi dniami) i po pierwsze są na wysokości osiąganej przez drona, po drugie słabo je widać i słychać, co czyni latanie ekstremalnie niebezpiecznym. Na pewno upewniłabym się w hotelu, jaki jest rozkład lotów danego dnia, kiedy na wyspie mają lądować samoloty i jakie są okna czasowe i dopiero wtedy rozważała użycie drona. Jeśli szukacie inspiracji do ujęć do zajrzyjcie na mój film na YouTubie: Malediwy – co robi się w raju na ziemi?

Czy na Malediwach można spożywać alkohol? 

Zgodnie z prawem, jeśli masz 18 lat i nie jesteś muzułmaninem, możesz kupować i pić alkohol. Ponieważ jednak Malediwy są krajem muzułmańskim, alkohol jest skutecznie zakazany na lokalnych wyspach. Jednak prawie wszystkie kurorty i łodzie mają licencję na sprzedaż alkoholu. 

Czy na Malediwach można opalać się w bikini? 

Chociaż Malediwy słyną z oszałamiających plaż i doskonałej pogody przez cały rok, zgodnie z prawem islamskim, należy zakrywać ciało. Opalanie nago i topless jest całkowicie zabronione w całym kraju, a w bikini można opalać się tylko na turystycznych plażach lub na tarasie pensjonatu, jednak nie można chodzić po wyspie w bikini. Resorty nie podlegają tym zasadom.

Czy z Malediwów można wywozić muszle? 

Odradzałabym kupowanie muszli morskich czy suszonych koralowców. Sprzedaż tych pamiątek jest dozwolona na Malediwach, ale próba wywiezienia ich z kraju wiąże się z wysokimi grzywnami. 

Na jak długo jechać na Malediwy? 

Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj wypoczynku lubicie. Mogę jedynie podzielić się z Wami swoimi doświadczeniami. Na samych Malediwach byłam 9 dni. Moje podróże to głównie ruch, przygody, trekkingi itp., i musi się dziać. Zatem same piękne widoki – połączenie lazuru z białym piaskiem robi wrażenie ale nie jest dla mnie wystarczające, więc na Malediwach ciągle znajdowałam sobie zajęcia: a to nurkowanie, a to pływanie, a to paddle boarding. Dzięki temu miałam poczucie wykorzystanego czasu. Miałam też trochę inną sytuację, bo byłam tam w pracy i po pierwsze realizowałam materiał, a po drugie prowadziłam zajęcia fitness dla gości. Nie było zatem za wiele czasu na nicnierobienie. Natomiast, gdybym była tylko prywatnie, to tydzień byłyby dla mnie maksymalnym czasem pobytu, bo mam wrażenie, że jest wystarczający, żeby doświadczyć tego miejsca, odpocząć i spróbować oferowanych atrakcji.

O ile nie macie w planach konkretnych aktywności, które wymagają czasu, takich jak nurkowanie czy połowy dalekomorskie, Malediwy są według mnie idealne na krótki pobyt. Zazwyczaj wystarcza 4–5 dni w przypadku pobytu w jednym hotelu i np. 7 dni w przypadku 2 hoteli, żeby trochę urozmaicić. 

Czy warto jechać na Malediwy?

Staram się nigdy nie podchodzić do miejsc w kontekście myślenia „warto czy nie warto”, bo według mnie każde miejsce jest warte odwiedzenia, doświadczenia i wyrobienia sobie własnej opinii. Natomiast jest to kierunek ponadprzeciętnie drogi, bardzo rozdmuchany marketingowo, a fakt jest taki, że są na świecie miejsca z równie rajskimi widokami, a przy tym ciekawsze kulturowo, historycznie i kulinarnie, np. Meksyk i to 10-krotnie tańsze. Pytanie, co jest zatem celem takiej podróży? Jeśli doświadczenie bycia na Malediwach, to ok, ale jeśli po prostu zobaczenie rajskiego miejsca z lazurową wodą, to znajdzie się co najmniej kilka innych miejsc.

Jeśli przychodzą Wam do głowy jeszcze jakieś pytania odnośnie Malediwów – piszcie w komentarzach – będę rozszerzać ten artykuł.