close
PhotographyReflections

My top 12 pics to sum up 2016

Year 2016 was exceptional for me. It was full of small and big, spontaneous and planned travels. In the last 12 months I was lucky to visit 15 countries all over the world and many fascinating places in each of them. At the end of the year 2015 I had a feeling that nothing can beat it. Thankfully I was wrong! 2016 was even better than I could dream about. I feel that I’m on my way right now, so I want to make next year even more intense, exciting and challenging. I’ve planned my next trips and they will be awesome, so stay tuned! :)

For today I’ve prepared a summary of 2016. I would like to share with you my favorite pics from the last months of traveling. I also want to wish you and myself to think big, have huge plans and be brave. Do what you want and don’t give up because there is always a solution for everything.  Have a safe trip in 2017 Travellers!  :)

I. JANUARY

Sunset above the Opera House in Sydney, AUSTRALIA

II. FEBRUARY

Horse riding in the mountains in Glentanner, NEW ZEALAND

III. MARCH

Swimming pool in the middle of the jungle in Ubud, BALI

IV. APRIL

Ruins of Angkor temples, CAMBODIA

V. MAY

The Elephant Nature Park in Chiang Mai, THAILAND

VI. JUNE

Sunrise above Kula Lumpur, MALAYSIA

VII. JULY

The water lumber mill in Fetsund, NORWAY

VIII. AUGUST

Dubrovnik from the top, CROATIA

XI. SEPTEMBER

Eiffel Tower in Paris, FRANCE

X. OCTOBER

Taj Mahal in Agra, INDIA

XI. NOVEMBER

The Sheik Zayed Grand Mosque in Abu Dhabi, THE UNITED ARAB EMIRATES

XII. DECEMBER

City by night, SINGAPORE

If you enjoyed this post, please LIKE and SHARE. Your recommedation is very important to me :)

32 Comments

 1. Wspaniałe podsumowanie. Podziwiam Twoją wytrwałość w dążeniu do celu i to, że spełniasz swoje marzenia. Ja też planuję swoje podróże, może nie tak spektakularne, ale zawsze. Twój blog daje mi niezłego kopa do działania, bo pokazujesz, że można wszystko jak się w siebie wierzy i nie ma granic. Oby było więcej takich ludzi, którzy potrafią i chcą się dzielić swoimi sukcesami i robią to z klasą. Za dużo już tych pustych informacji w internecie i negatywizmu wokół. Wspaniałego 2017!

  1. Marysiu bardzo Ci dziękuję za ciepłe słowa :) Nie ma czegoś takiego jak bardziej lub mniej spektakularne podróże. Każda czegoś uczy, coś pokazuje i może inspirować. Odwagi zatem i trzymam kciuki za każdą Twoją podróż :)
   Zgadzam się z Tobą, że za dużo jest wokół nas niedobrej energii, braku wsparcia i wartości. Walczmy z tym zatem! :) Pozdrawiam serdecznie!

 2. Wow *_* świetna inspiracja! Jesteś niesamowita, że udało Ci się zobaczyć tyle miejsc. Ja sama marzę o podróżach , więc uwielbiam oglądać takie zestawienia. Najlepszego w Nowym Roku !

 3. Niesamowite masz te zdjęcia. Powinnaś je wysłać do National Geographic. Światowy poziom. Gratuluję i życzę jeszcze więcej podróży na 2017, czekam z niecierpliwością na dalsze podróżnicze relacje

 4. Coś wspaniałego… po prostu brakuje mi słów, żeby opisać, jaki miałaś piękny rok… zdjęcia są urzekające, ale najlepsze i tak zawsze pozostanie w Twojej pamięci – barwy widziane na żywo, zapachy, które poczułaś, rzeczy, których dotknęłaś. No coś wspaniałego… rozmarzyłam się :)
  (Znalazłam link do Twojego wpisu w grupie na FB:)

  1. Domi dziękuję ogromnie za ciepłe słowa! Zgadzam się, że wspomnienia zostają w głowie i sercu jak prywatna galeria zdjęć:) Wszystkiego dobrego na 2017. Pozdrawiam serdecznie!

Leave a comment

fifteen − thirteen =