Ah, Słowacja! Taka piękna, zachwycająca wręcz i na wyciągniecie ręki.
Słowacja łączy w sobie tyle wspaniałości – unikalną architekturę ludową, fascynujące średniowieczne zamki, a przede wszystkim piękną przyrodę i cały szereg outdorowych aktywności, którymi można cieszyć się tu przez cały rok. Dla nas Polaków jest rewelacyjną alternatywą dla naszych górskich terenów, bo Słowacja wciąż nie jest kierunkiem tak obleganym i zatłoczonym. Według mnie to jej największa zaleta i luksus, który oferuje – możliwość obcowania z malowniczymi widokami i monumentalnymi Tatrami Wysokimi w ciszy, a często w samotności. Spędziłam w regionie Tarty Wysokie kilka dni w czerwcu i byłam zachwycona każdym dniem.
Tatry Wysokie – przyrodnicza perełka Europy
Tatry Wysokie są najwyższym pasmem górskim Słowacji. Aby chronić ten przepiękny i unikatowy teren został tu utworzony Tatrzański Park Narodowy (TANAP). Jest on najstarszym obszarem chronionym na Słowacji, powstał w 1949 roku. Dziś razem z polskim Tatrzańskim Parkiem Narodowym (TPN) tworzy Biosferyczny Rezerwat UNESCO. Na terenie Tatr Wysokich leży najwyższy szczyt kraju – Gerlach (2655 m n.p.m.). Kolejnym ważnym szczytem jest Krywań, a jego słynny zakrzywiony profil stanowi ważny symbol w słowackiej sztuce i kulturze. W kotłach polodowcowych powstało tu wiele jezior, z których najpopularniejszym i najłatwiej dostępnym dla turystów jest Szczyrbskie Jezioro.
Najwyższe szczyty na Słowacji znajdują się w Tatrach Wysokich, a wiele z nich leży wzdłuż granicy z Polską. Popularna góra – Rysy – położona na granicy Słowacji i Polski, jest najwyższym szczytem Polski, choć na Słowacji jest dopiero siódmym co do wysokości.
Oprócz znanych na całym świecie ośrodków narciarskich region Tatr Wysokich może pochwalić się ponad 600 km oznakowanych szlaków turystycznych. Jeśli uwielbiacie górskie wędrówki, to będziecie zachwyceni szlakiem Magistrali Tatrzańskiej, który ma 72 km długości i łączy wschodnie krańce Tatr Wysokich z najdalej wysuniętymi na zachód punktami regionu.
Po terenie Parku Narodowego można poruszać się wyłącznie po wyznaczonych szlakach pieszych. Ich gęsta sieć oraz wielość schronisk górskich ułatwia zwiedzanie i odkrywanie majestatycznego piękna Tatr Wysokich.
Dobrymi punktami wypadowymi są miejscowości: Tatrzańska Łomnica oraz Smokowiec. Oferują one bardzo dobrze rozwiniętą bazę turystyczną. Obie cieszą się popularnością także zimą, ze względu na działające w nich ośrodki narciarskie. Szczególnie ceniona jest pierwsza z nich. To tam, dzięki wykorzystaniu kolejek gondolowych oraz nieco starszej kolei linowej, o każdej porze roku można łatwo dostać się na Łomnicki Szczyt (2634 m n.p.m.) – drugi, najwyższy szczyt Tatr Wysokich. A dodatkowo panuje w nich cudowny, górski klimat i pobyt jest wielką przyjemnością.
A zatem gotowi na niesamowitą wycieczkę w Tatry Wysokie? Zacznijmy zatem planować!
Jak dotrzeć do Tatr Wysokich
Najwygodniej w Tatry Wysokie można się dostać samolotem lub samochodem.
Lot do Tatr Wysokich
Najłatwiejszy i najszybszy jest oczywiście samolot. W historycznym mieście Poprad, które znajduje się zaledwie 30 minut jazdy od Tatr Wysokich, znajduje się małe lotnisko Poprad-Tatry (TAT), które oferuje regularne loty przez cały rok. Z lotniska linia kolejowa Poprad-Tatry zabiera nas w Tatry Wysokie. Podróż trwa około 25 minut. Dostępne są również połączenia autobusowe.
Poprad jest co prawda najbliższym lotniskiem, ale większe lotniska oferują zazwyczaj lepsze ceny i szerszy rozkład lotów. Inne lotniska w rozsądnej odległości to:
- Lotnisko Košíce (Słowacja) – 2 godz. jazdy
- Kraków Airport (Polska) – 2,45 godz. jazdy
- Lotnisko w Bratysławie (Słowacja) – 3,30 godz. jazdy
- Międzynarodowe lotnisko w Wiedniu (Austria) – 4,25 godz. jazdy
- Lotnisko w Budapeszcie (Węgry) – 4,25 godz. jazdy
Tatry Wysokie samochodem
Ja jechałam na Słowację samochodem z Wrocławia i zajęło mi to około 5 godzin. Bardzo przyjemna, widokowa trasa. Orientacyjny dojazd do Tatr Wysokich z innych większych miast:
- z Koszyc (drogą E50) – 2 godz.
- z Krakowa (Zakopianką) – 2,45 godz.
- z Bratysławy (drogą E571/E58) – 3,30 godz.
- z Wiednia (drogą E571/E58) – 4 godz.
- z Budapesztu (drogą 21) – 4,25 godz.
Najlepszy czas na odwiedzenie Tatr Wysokich
Sezon w ośrodkach narciarskich trwa zazwyczaj od połowy bądź końca grudnia do marca lub kwietnia. Jeśli planujecie wyjazd na narty, to najlepszy śnieg będzie w styczniu i lutym.
Natomiast w przypadku wędrówek i innych sportów, warto zaplanować wizytę między połową czerwca a końcem października. Słynna Magistrala Tatrzańska oraz dojścia do większości schronisk górskich i kilku pięknych jezior są otwarte przez cały rok. Jednak większość szlaków jest zamknięta między 1 listopada a 15 czerwca. Tak więc, jeśli zaplanujecie swoją wizytę między 15 czerwca a 31 października, będziecie mieli więcej możliwości, aby doświadczyć tego, co w Tatrach najlepsze.
Teraz po pandemii, kiedy turystyka stopniowo się odbudowuje, nawet w szczycie sezonu, latem, Słowacja nie będzie zatłoczona. Śmiało zatem możecie jechać już teraz i łapać lato wysoko w górach.
Jak poruszać się w Tatrach Wysokich
Poruszanie się po Tatrach Wysokich jest łatwe i wygodne dzięki systemowi Tatrzańskich Kolei Elektrycznych. Połączone są wszystkie górskie kurorty, w tym większe miasto Poprad. Pociągi kursują często i zatrzymują się w każdej małej wiosce w okolicy, więc ze stacji kolejowej bez problemu można dotrzeć do poszukiwanego szlaku .
Pojedynczy przejazd Tatrzańską Koleją Elektryczną w jedną stronę kosztuje tylko 2 euro, ale jeśli będziecie jeździć często, warto kupić tygodniowy bilet za 14 euro.
W przypadku samochodu musicie uwzględnić parkingi, które w pobliżu popularnych szlaków są płatne (do 10 euro za parkowanie przez 4 godziny).
Co absolutnie trzeba odwiedzić, będąc w regionie Tatry Wysokie
Szczyrbskie Jezioro (słow. Štrbské Pleso)
Jedno z najbardziej malowniczo położonych i znanych miejsc po południowej stronie Tatr. Szczyrbskie Jezioro jest drugim co do wielkości jeziorem w słowackich Tatrach. Leży na wysokości 1347 m n.m.p., ma powierzchnie 19,8 ha i głębokości 20 m. Roztacza się stąd wspaniały widok na tatrzańskie szczyty w tym widoczny od zachodu Krywań aż po Kończysty Wierch i Gerlach na wschodzie.
Jeżeli wybieracie się w góry po piękne widoki i spokój, to miejsce jest idealne dla Was. Nie ma tłumów jak nad Morskim Okiem, a widoki pozostawiają niezapomniane wrażenia. Wokół jeziora prowadzą malownicze szlaki turystyczne, dlatego to idealne miejsce na piesze wędrówki. Po aktywnym wypoczynku można odpocząć i dobrze zjeść w okolicznych restauracjach. Szczyrbskie Jezioro powinno być obowiązkowym punktem podczas wizyty w słowackich górach. Mieniąca się różnymi kolorami tafla wody otoczona lasem świerkowym i odbijające się w niej ośnieżone szczyty to jeden z najpiękniejszych i niezapomnianych widoków.
Popradzki Staw (słow. Popradské Pleso)
Pierwszą wycieczką w Tatrach Wysokich musi być wędrówka nad Popradzkie Pleso. Można do niego dojść ze Szczyrbskiego Jeziora szlakiem turystycznym zaznaczonym na czerwono. Inną możliwością jest niebieska ścieżka z przystanku Tatrzańskiej Kolejki Elektrycznej o nazwie Popradské Pleso. Znad stawu można iść dalej do innych miejsc, takich jak Ostrwa czy Rysy.
Tatrzańska Łomnica
To zdecydowanie opcja dla wielbicieli bardziej wymagających szlaków i wspaniałych widoków ze szczytu. Łomnica to drugi co do wysokości szczyt w Tatrach. Znajduje się na nim platforma widokowa, z której podziwiać można imponującą tatrzańską panoramę. Przejazd kolejką jest kilkuetapowy, na górze można przebywać 50 minut.
Zimą Łomnica zamienia się w ośrodek narciarski (wraz z kolejkami linowymi), a w bezśnieżne miesiące jest doskonałą bazą dla górskich wędrówek.
Łomnicki Staw (słow. Skalnaté Pleso)
Po drodze na Łomnicę koniecznie zatrzymajcie się na stacji kolejki Łomnicki Staw. Staw znajduje się na wysokości 1751 m n.m.p. To przepiękne polodowcowe jezioro otoczone ośnieżonymi szczytami robi piorunujące wrażenie. Jest jednym z moich ulubionych miejsc, które odwiedziłam.
Koniecznie znajdźcie czas, żeby zjeść w restauracji na stacji kolejki typowy słowacki gulasz z knedlami – coś pysznego!
Wodospad Skok
W Tatrach jest wiele wodospadów, ale najbardziej imponujący jest zdecydowanie wodospad Skok, który jest trzecim co do wielkości w Tatrach Wysokich. Można go zobaczyć ze Szczyrbskiego Jeziora. Najlepiej jednak wejść na niego i dalej przez Bystrą Ławkę wrócić do jeziora. Trasa ma nie więcej niż 15 kilometrów i można ją pokonać w mniej niż 6 godzin.
Inne atrakcje w Tatrach Wysokich
Kolejka linowa na Łomnicę
Zwiedzanie Łomnickiego Szczytu, drugiego co do wysokości szczytu Słowacji, za pomocą kolejki linowej to must do. Widok ze szczytu jest powszechnie uważany za najpiękniejszy na Słowacji. Jazda zabytkową kolejką trwa około 9 minut. W szczycie sezonu warto zarezerwować bilet wcześniej. Cena przejazdu w dwie strony to 39 euro.
Galeria Poliankovo
Region Tarty Wysokie to nie tylko górskie wycieczki. Jest tu kilka naprawdę ciekawych galerii, m.in. Poliankovo w Tatrzańskiej Poliance. Ta imponująca galeria cyfrowa prezentuje zarówno wizualizację podróży, jak i dzikiej przyrody. Jej autorem jest znany słowacki reżyser filmowy i podróżnik Pavel Barabasa. Wiele eksponatów promuje świadomość ekologiczną i ochronę dzikiej przyrody.
Jaskinia Bielańska (słow. Belianska Cave)
Położona w Tatrzańskiej Kotlinie Jaskinia Bielańska jest największą w Tatrach Wysokich, którą można odwiedzać. Naukowcy nie są pewni, jak powstała ta niesamowita jaskinia stalaktytowa. Jej niezwykłe formacje są badane już od ponad 125 lat. Zwiedzanie jaskini trwa 70 minut, a ścieżka ma długość ponad 1300 m.
Pływanie łódką po Szczyrbskim Jeziorze
W sezonie można wynająć łódź i popływać po dziewiczym jeziorze. To naprawdę idylliczne miejsce do spędzenia czasu i możliwość poznania jeziora z trochę innej strony, niż szlak wokół niego.
Rowery mtb i wycieczka po okolicy
Ostatnio mam słabość do zwiedzania miejsc na rowerach elektrycznych. Kiedy tylko dowiedziałam się, że z łatwością można je wypożyczyć, nie wahałam się ani chwili. Zjechałam mnóstwo kilometrów po okolicy i to były jedne z najfajniejszych dni. Tatry Wysokie są przepięknym regionem i naprawdę można jeździć po nim bez końca. Widoki po drodze, gęste lasy wokół i śpiew ptaków. Totalnie Wam to polecam jako alternatywę kolejnego hiku.
Gdzie zatrzymać się w Tatrach Wysokich: wellness i odpoczynek po dniu spędzonym w górach
Podczas swojego pobytu zatrzymałam się AquaCity Poprad –najnowocześniejszym hotelu wellness w Tatrach Wysokich. Godnym uwagi jest fakt, że przyczynia się on do ochrony środowiska, wykorzystując najnowsze technologie ekologiczne. To wyjątkowy kompleks, który oferuje szeroką gamę usług na idealny urlop, niezapomnianą wycieczkę rodzinną lub imprezę firmową. Ośrodek dysponuje trzema hotelami o zróżnicowanym standardzie: Hotel Riverside, Seasons i Mountain View.
W Aquaparku znajduje się 13 krytych i odkrytych basenów z wodą termalną o temperaturze od 28° C do 38° C, zjeżdżalnie i ponad 350 atrakcji wodnych. Woda w AquaCity pochodzi z naturalnego podziemnego źródła i jest doprowadzana do kompleksu, a następnie w procesach technologicznych schładzana z temperatury 50° C do 36–38° C. Woda w basenach termalnych pochodzi z głębokości 1300 m i zawiera ponad 20 minerałów, które mają dobroczynny wpływ na zdrowie. Pomaga w dolegliwościach związanych z układami ruchu, oddechowym, krążenia i nerwowym oraz ma korzystny wpływ na skórę. Oprócz tego są: ti centrum fitness, kriocentrum, Interklinik Poprad – klinika zdrowia i urody, dwukondygnacyjne centrum wellness o powierzchni 1600 m2, centrum relaksu i masażu, bary, restauracje i boiska sportowe. Słowem każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Gdzie warto zjeść w Tatrach Wysokich
Restauracja Panorama nad Łomnickim Stawem (Skalnaté Pleso)
Znajdująca się na wysokości 1751 m n.p.m. restauracja specjalizuje się w kuchni słowackiej i zagranicznej. Ogromne okna zapewniają wspaniały widok na szczyty Tatr. Polecam Wam bardzo słowacki gulasz z knedlami – rewelacja!
Restauracja Slowenská
Moje odkrycie tego wyjazdu! Restauracja Slowenská w Starym Smokowcu przyciąga nie tylko stylowym wnętrzem inspirowanym twórczością Gideona Majunke, architekta Tatr Wysokich, ale przede wszystkim niewiarygodną kuchnią opartą tylko i wyłącznie na lokalnych produktach.
Można tu spróbować wieprzowiny z Twardogóry, wołowiny z Wożca, wyrobów mięsnych z Hranownicy, sera bryndza i innych rodzajów serów z Włodawy. Dla mnie hitem była bryndza z domowym chlebem, wołowy gulasz z żurawiną, a na deser krem z mleka owczego z truskawkami i syropem bezowym. Po prostu musicie tu przyjść!
Kwiarnia Cukráreň Tatra
Koniecznie udajcie się tutaj na przerwę w ciągu dnia. Kawiarnia mieści się w centrum Starego Smokovca, a z jej ogródka roztacza się widok na górskie szczyty. Tort makowy i szarlotka z mascarpone – obłęd!
Kawiarnia Alfa Cafe&bistro
Świetna, nowoczesna przestrzeń na samym rynku koło kościoła ewangelickiego w Popradzie. Idealna na drinka i kawę w przerwie od zwiedzania okolicznej architektury.
Wpis został zrealizowany przy wsparciu finansowym Ministerstwa Transportu i Budownictwa Republiki Słowackiej