Region Achensee w Austrii (konieczniej przeczytajcie też (Co zrobić w Achensee żeby spędzić urozmaicony, aktywny weekend? – gotowe pomysły #europanaweekend) ma przeszło 500 kilometrów dobrze utrzymanych i oznakowanych szlaków turystycznych. Możliwości wyboru jest dużo. Od łatwych, płaskich tras, takich jak doliny Karwendel z Pertisau, po trudne trasy i zdobywanie szczytów. Kolejka linowa Rofan i kolejka linowa Karwendel pozwalają pokonać pierwsze odcinki i kiedy trzeba, skrócić marsz o kilka godzin. Szczególnie polecam Wam klasyczny hike wokół jeziora Achensee, który gwarantuje piękne, panoramiczne widoki po drodze.
Szczyty wokół jeziora Achensee należą do najpopularniejszych miejsc wycieczkowych w górach Karwendel i Rofan. Jedną z najbardziej spektakularnych jest Bärenkopf – surowy, górski krajobraz z rzadką roślinnością skalną i górskimi polami sosnowymi w południowo-wschodniej części gór Karwendel. Hike na Bärenkopf jest jedną z najważniejszych atrakcji regionu, bowiem gwarantuje widok na dolinę i intensywnie niebieskie jezioro Achensee. Bärenkopf został słusznie uznany w 1989 roku za obszar wyjątkowo pięknej przyrody (oprócz tego jest częścią Parku Przyrodniczego Karwendel). Tereny są objęte ochroną w celu zachowania wyjątkowości krajobrazu oraz jego walorów rekreacyjnych.
Moje doświadczenia z hiku do Bärenkopf
Naszą wędrówkę do Bärenkopf rozpoczęliśmy się w Pertisau. Najpierw wjechaliśmy kolejką linową Karwendel na górę Zwölferkopf o wysokości 1500 metrów. Z pastwiska Baerenbad Alm można dotrzeć na szczyt w około 1,5 godziny, ale jeśli chce się przejść przez przełęcz Weissenbachsattel, to trasa zajmie około 2 godzin.
Pierwszy odcinek szlaku, krótki, prowadzi w dół, a następnie pnie się pod górę do schroniska Bärenbad Alm. Jest ono popularnym celem wycieczek pieszych i rowerzystów górskich, którzy wpadają tu na Kaiserschmarrn (słodki, puszysty placek). To przyjemne miejsce na postój z widokiem na przepiękny górski krajobraz. My akurat je ominęliśmy, bo szliśmy z samego rana i było jeszcze zamknięte.
Od schroniska rozpoczyna się trudniejszy odcinek szlaku, w górę po wąskiej i nieco śliskiej trasie (wyślizgane kamienie). W najtrudniejszych miejscach trasa jest zabezpieczona stalowymi linami.
Na szycie czeka panoramiczny widok na granatowe jezioro Achensee, graniczące z nietkniętym pasmem górskim Karwendel i skalistymi Alpami Brandenberg.
Przy pięknej pogodzie jest to idealne miejsce, żeby urządzić sobie piknik na jednej z łąk otaczających szczyt (według mnie to o niebo lepsze niż postój w schronisku). Umówmy się, kawa z widokiem na Alpy smakuje najlepiej na świecie!
Uwielbiasz podróże?
Chcesz zacząć zarabiać na swojej pasji do podróżowania i przekuć ją w życie i pracę marzeń?
Biblia Blogera i twórcy online to największe kompendium wiedzy na polskim rynku, które konkretnie i bez owijania w bawełnę pokaże Ci, jak krok po kroku sprawić, abyś podróżował po całym świecie i żeby jeszcze Ci za to płacili. Znajdziesz w niej moje sześcioletnie know-how i wszystkie strategie, dzięki którym zbudowałam markę Travel and Keep Fit i stworzyłam wokół podróży milionowy biznes.
O ile wejście było przyjemne, to zejście nie bardzo. Trochę się zagapiliśmy i nie sprawdziliśmy, o której zjeżdża ostatnia kolejka linowa. Oczywiście okazało się, że do jej odjazdu mamy jakieś 40 minut. Dawno tak szybko nie biegłam w dół (nie polecam, bo jest wyjątkowo ślisko). Zbiegliśmy tą samą trasą, czyli było stromo, tyle że w dół. Na kolejkę nie zdążyliśmy, ale na szczęście na podwieźli nas pracownicy schroniska, którzy akurat wracali do domu. Fart.
W przeciwieństwie do nas, możecie wybrać nieco dłuższą, ale łatwiejszą trasę. Pierwszy odcinek do skał jest taki sam jak podczas wejścia. Jednak na skrzyżowaniu należy wybrać drogę do schroniska Weißenbach Alm. Trasa prowadzi przez łąki i lasy i przez przełęcz Weißenbach i z powrotem do Bärenbad Alm, skąd możecie zjechać kolejką linową Karwendel.
Niezależnie od tego czy wybierzecie trasę przez lasy Tilio-Acerion, doliny Weißenbachtal, czy też trasę z Zwölferkopf przez Bärenbadalm na pewno będziecie zachwyceni różnorodnością flory i fauny wokół Bärenkopf. Wiele z rosnących tu roślin znajduje się pod ochroną. Jest tu tak wiele do odkrycia: między doliną Weißenbachalm a szczytem rozciąga się wrzosowisko, a w części szczytowej Bärenkopf można podziwiać imponujące skaliste formacje skalne. W zależności od punktu wyjścia wędrówka na szczyt trwa od 4 do 6,5 godziny.
Najważniejsze informacje o trasie:
- Punkt wyjściowy: Pertisau, kolejka linowa Karwendel (Zwölferkopf)
- Trasa: Zwölferkopf – Bärenbad Alm – Bärenkopf – Weissenbachsattel – Bärenbad Alm – Zwölferkopf
- Markery: Bärenkopf, Weißenbachsattel
- Długość trasy: 2,9 km (bezpośrednia droga na szczyt, w każdym kierunku), 7,4 km (cała wędrówka okrężna)
- Czas: około 4 godzin (cała wędrówka okrężna)
- Przewyższenia: ok. 660 m
- Wysokość n.p.m.: między 1450 a 1990 m n.p.m.
Zdjęcia, które oglądacie w tym wpisie są dziełem moim i Michała. Oboje z Michałem wierzymy w efekt synergii i dlatego połączyliśmy siły podczas tej podróży. Mamy nadzieję, że będzie to inspiracją do Waszych europejskich wypadów.