Alternatywa dla Tre Crime hike w Dolomitach: Cadini di Misurina hike z wyjątkowym punktem widokowym

Szlak turystyczny do punktu widokowego Cadini di Misurina nie jest tak popularnym miejscem, jak słynny szlak wokół Tre Crime di Lavaredo, ale to działa tylko na jego korzyść. Po pierwsze widoki po drodze i sławny punkt widokowy są wspaniałe, po drugie, można się nimi cieszyć bez tłumów. To miejsce jest jedną z perełek Dolomitów i warto poświęcić mu uwagę. Nie będziecie tego żałować! W tym wpisie podzielę się z Wami informacjami o tym, jak dotrzeć to punktu widokowego, jak bezpiecznie przejść cały szlak i co zrobić, aby doświadczyć Dolomitów od trochę mniej turystycznej strony.

Gdzie dokładnie znajduje się Cadini Di Misurina w Dolomitach

Cadini di Misurina to pasmo górskie w prowincjach Belluno i Veneto we włoskich Alpach, a jego najwyższym szczytem jest Cima Cadin di San Lucano o oszałamiającej wysokości 2839 m n.m.p. Z góry rozciąga się widok na jezioro Misurina, jedno z największych jezior alpejskich w Dolomitach.

Cadini di Misurina znajduje się pomiędzy Cortina d’Ampezzo, Auronzo di Cadore i Tre Cime di Lavaredo i jest częścią grupy Sesto, która w 2009 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

O wyjątkowości tej trasy świadczy wielka różnorodność krajobrazu i surowość otaczającego masywu górskiego. Nie jest to jednak miejsce dla osób z chorobą wysokościową lub lękiem wysokości, bo ten hike prowadzi wąską ścieżką, która często wije się pośród pionowych przepaści. Odważni poszukiwacze widoków i dzikiej przygody – będziecie zachwyceni!

Cadini di Misurina szczegóły wędrówki

 • krańcachPunkt początkowy – Rifugio Auronzo
 • Punkt końcowy – Rifugio Auronzo
 • Szlak turystyczny – nr 117; prowadzi do Rifugio Col de Varda
 • Dystans – droga do Rifugio Col de Varda wynosi około 9 km w jedną stronę, ale do punktu widokowego dociera się po 2 km.
 • Czas trwania – cała pętla (uwzględniając zdjęcia) zajmuje ok. 2 godz.
 • Przewyższenia – całkowite nachylenie wynosi około 112 m
 • Trudność – umiarkowana z uwagi na śliską, żwirową drogę, która wymaga pewnej postawy. Jeśli ktoś ma lęk wysokości, nie polecam wchodzenia na punkt widokowy. Na obu krańcach szczytu znajduje się stromy spadek.

Najlepszy czas, żeby odwiedzić Cadini di Misurina

Najlepszy czas na ten hike to koniec czerwca do połowy października. Oczywiście uwzględniając dobra pogodę w tych miesiącach. Nie jest to miejsce, które poleca się przemierzać w deszczowy dzień. Nigdy nie wiadomo, czy na skutek obfitych opadów nie obluzował się któryś z kamieni, co w razie poślizgnięcia się może zakończyć spadnięciem do wąwozu. Zdecydowanie nie należy też wchodzić na szczyt, gdy szlak turystyczny jest pokryty śniegiem. Ze względu na śnieg nie widać rzeczywistego grzbietu szlaku, więc nie wiadomo nawet, gdzie się stąpa. Jak w innych wpisach o Dolomitach, bardzo rekomenduję Wam omijanie miejsc turystycznych w okresie letnich wakacji. Szlaki są przeładowane i nie jest to ani przyjemne dla nas, ani dobre dla zadeptanej przyrody. Październik to świetny miesiąc na odwiedzenie Dolomitów.

Jak dotrzeć do słynnego punktu widokowego podczas wędrówki Cadini di Misurina

Punktem startowym wędrówki na Cadini di Misurina jest Rifugio Auronzo, podobnie jak w przypadku wędrówki na Tre Cime di Lavaredo. Wędrówka na Cadini di Misurina jest jedną z mniej znanych wędrówek w Dolomitach i dlatego szlak nie jest tak zatłoczony, jak Tre Cime di Lavaredo. 

Jeśli chcecie odwiedzić oba miejsca, to można tego dokonać jednego dnia. Będzie intensywnie, ale jest to zrobienia. Polecam najpierw zrobić Tre Cime di Lavaredo, a potem Misurinę, bo jest ona wręcz idealnym miejscem na zachód słońca.

Więcej o Tre Crime di Lavaredo przeczytacie tutaj: Tre Cime di Lavaredo (Drei Zinnen) hike w Dolomitach

Dojazd do Rifugio Auronzo

Rifugio Auronzo znajduje się na wysokości 2320 m n.m.p. i jest nie tylko głównym punktem wyjścia dla szlaku Tre Cime di Lavaredo, ale także dla wędrówki do Cadini di Misurina.

W miesiącach letnich w rifugio (schronisku) może nocować do 104 osób, ale po zakończeniu sezonu obiekt jest zamknięty. Jeśli rozważacie spędzić noc w Rifugio Auronzo, zarezerwujcie nocleg z wyprzedzeniem, ponieważ miejsca zapełniają się naprawdę szybko.

Są trzy opcje, aby dostać się do Rifugio Auronzo: można wybrać się na pieszą wędrówkę od jeziora Antorno, podjechać autobusem lub dojechać samochodem. Poniżej opisałam te trzy opcje, abyście sami mogli zdecydować, która jest dla Was najlepsza. Osobiście polecam wynajem samochodu, aby zrobić road trip po Dolomitach.

Dojazd do Rifugio Auronzo samochodem

Najłatwiejszym sposobem dotarcia do Rifugio Auronzo jest wybranie jednej z najbardziej malowniczych dróg w Dolomitach. Wystarczy jechać drogą SS49, która prowadzi prosto przez Park Narodowy Tre Cime i kieruje się do Misuriny. Stamtąd należy kierować się na znak z napisem Rifugio Auronzo.

Ostatni odcinek jest drogą prywatną i aby wjechać na górę trzeba zapłacić 30  euro (za samochód osobowy). Punkt poboru opłat jest otwarty w godzinach 7.00–19.00. Kiedy ja była w październiku 2021 roku, można było płacić tylko gotówką.

Ceny dla motocykli to 20 euro, a dla dużych samochodów i kamperów to 45 euro . Za dodatkową opłatą w wysokości 15 euro, można spędzić noc ze swoim kamperem na parkingu przy Rifugio Auronzo.

Wokół schroniska znajdują się ogromne parkingi, więc powinno być problemu ze znalezieniem miejsca do parkowania.

Dojazd do Rifugio Auronzo autobusem

W miesiącach letnich można również skorzystać z autobusów kursujących z Dobbiaco, Missurina lub Cortina do schroniska Auronzo. Przewozy zaczynają się zwykle około 9.00 i kończą 17.30. Przejazd busem tam i z powrotem kosztuje 15 euro. Jest również wliczony w cenę, jeśli posiadacie karnet Südtirol. Jeśli zatrzymacie się w okolicy Parku Narodowego Tre Cime, zapytajcie w recepcji swojego hotelu o Südtirol Pass, bo bardzo często jest on wliczony w cenę pokoju. Minusem tego rozwiązania jest konieczność dostosowania się do rozkładu jazdy autobusu, więc wtedy są marne szanse na zrobienie dwóch szlaków jednego dnia i na pewno nie uda się zostać na zachód słońca na Cadini di Misurina. Więcej informacji o rozkładach jazdy autobusów znajdziecieTUTAJ.

Pieszo z jeziora Antorno do Rifugio Auronzo

Jeśli macie bardzo ograniczony budżet, wędrówka z jeziora Antorno do Rifugio Auronzo jest dobrą opcją. W pobliżu jeziora znajduje się parking, na którym można zostawić samochód i udać się na około 1,5-godzinną wędrówkę, żeby dotrzeć do Rifugio Auronzo. Należy jednak pamiętać, że jest to strome wejście, z przewyższeniem 500 m. Osobiście nie polecam, bo razem z odcinkiem Tre Crime oraz Cadini di Misurina będzie to absurdalnie długa trasa.

Epicka wędrówka Cadini Di Misurina w Dolomitach

Na punkt widokowy Cadini di Misurina wybrałam się w pierwszych dniach października, w bardzo słoneczny dzień. Najlepszym sposobem na zobaczenie drogi do niego jest stanięcie tyłem do Rifugio Auronzo na parkingu i szukanie szlaku na małym wzgórzu przed sobą.

Po dotarciu do Rifugio Auronzo większość ludzi podąża szlakiem nr 101, który biegnie po prawej stronie Rifugio Auronzo. Jest to początek pętli Tre Cime di Lavaredo, która prowadzi dookoła Tre Cime (trzech szczytów). Podczas gdy turyści wybierają trasę wokół Tre Cime, ja skierowałam się w przeciwnym kierunku od nich.

Z Rifugio Auronzo widać już szczyty Cadini di Misurina i w tym kierunku należy się udać. Prowadzi tam szlak nr 117. Jest to trasa o długości 9,2 km (5,7 mil), która kończy się w Rifugio Col de Varda.

Szlak jest oznaczony biało-czerwonymi znakami na kamieniach i przebiega przez kilka niewielkich wzniesień w górę i w dół. Po pewnym czasie zeszłam do ścieżki wzdłuż linii grzbietu. Zdecydowanie nie jest to odcinek dla osób z lękiem wysokości, bo z jednej strony jest przepaść. W oddali widać już szczyt i jedyne co trzeba zrobić, to iść wzdłuż linii grzbietu w jego kierunku. Dotarcie od punktu wyjścia zajmuje około godziny.

Punkt widokowy jest absolutnie epicki i widać go z daleka. Otoczony z każdej strony ostrymi szczytami Dolomitów, robi naprawdę niesamowite wrażenie. Na to małe wzniesienie, które widzicie na zdjęciach, trzeba wejść wąską kamienistą ścieżką (mieści się nie niej jedna osoba, więc pozwólcie najpierw zejść temu, kto będzie przed Wami i proście też innych, aby poczekali na swoją kolej – nie wszyscy w górach wiedzą, jak się zachować, żeby szanować się na szlaku).

Aby uzyskać na zdjęciach efekt gór wznoszących się za wzniesieniem, trzeba mieć ze sobą odpowiedni obiektyw z zoomem, a fotograf musi stać wzdłuż linii grzbietu. Zdjęcie, zdjęciem, ale przeżycie bycia u stóp świata pamięta się długo! Dla mnie Cadini di Misurina jest wspaniałą alternatywą dla innych, bardziej popularnych szlaków, bo pozwala naprawdę poczuć górski klimat Dolomitów.

Odpowiedzialny trekking w Dolomitach 

Dolomity są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i znane z dziewiczego środowiska naturalnego, ale w ostatnich latach stały się jeszcze bardziej popularne dzięki Instagramowi i innym aplikacjom mediów społecznościowych.

Doprowadziło to do złego zachowywania się odwiedzających, a także do odczuwalnych skutków nadmiernej turystyki. Możliwość podziwiania niezwykłej, surowej przyrody Dolomitów to wielki przywilej i wyróżnienie. Skoro go otrzymaliśmy, sprawiajmy, aby inni też mieli szansę go doświadczyć w nietkniętej formie, a my abyśmy mieli do czego wracać.

Dlatego też, nawet podczas krótkich wycieczek, takich jak Tre Cime di Lavaredo i w jego okolicach, pamiętajmy o kilku kluczowych zasadach:

 1. Trzymajmy się ścieżek, respektujmy ogrodzenia i oznakowanie.
 2. Przestrzegajmy zasad latania dronami w Dolomitach i bądźmy ostrożni. Latanie nad ludźmi w turystycznych miejscach jest bardzo niebezpieczne, ale też irytujące dla innych.
 3. Używajmy butelki na wodę wielokrotnego użytku.
 4. Trekking pod koniec sezonu – Tre Cime di Lavaredo i jego okolice są bardzo zatłoczone w szczycie lata, więc zaplanujmy wypad poza sezonem, aby nie przyczyniać się do nadmiernej turystyki i degradacji środowiska. Dobrym pomysłem jest również przybycie na miejsce wcześnie rano, aby uniknąć tłumów.
 5. Szanujmy lokalne środowisko i kulturę.
 6. Ta część Włoch, która graniczy z Południowym Tyrolem i gminą Werona, ma unikalną i bogatą kulturę, przesiąkniętą religijnym i historycznym znaczeniem. Wokół Tre Cime di Lavaredo rozegrały się historyczne bitwy I wojny światowej, a ich pozostałości można zobaczyć na każdym kroku. Szanujmy te zabytki i pod żadnym pozorem nie usuwajmy niczego z parku narodowego.
 7. Nie zaśmiecajmy! Cokolwiek robimy, nie zaśmiecajmy tego dziewiczego środowiska naturalnego. Zawsze zabierajmy swoje śmieci ze szlaku i wyrzucajmy je w przeznaczonych do tego miejscach. Jeśli podczas wędrówki natkniemy się na śmieci, zbierzmy je do torby. Mały gest, ale w globalnej skali ma ogromne znaczenie.

Materiał powstał we współpracy z Organizacją Turystyczną Południowego Tyrolu

 Jeśli moje wpisy i rekomendacje inspirują Was i pomagają planować wymarzone podróże, będzie mi ogromnie miło, jeśli postawicie mi kawę, która da mi jeszcze więcej energii do działania i dalszego tworzenia. Nad każdym wpisem spędzam wiele dni, tak by był on jak najbardziej pomocny. Kawa zawsze się przyda! :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to