San Juan to stolica, największe miasto, główny port, centrum gospodarcze i kulturalne Portoryko. Jest także jednym z najważniejszych centrów turystycznych Karaibów. Historia San Juan sięga 1508r. Wówczas Juan Ponce de León założył osadę Caparra (dziś nosi nazwę Pueblo Viejo) na zachód od dzisiejszego centrum aglomeracji. Rok później osadę przeniesiono na wschód i nazwano ją Puerto Rico, czyli „bogaty port”. W 1521 r. nazwę zmieniono na San Juan na cześć św. Jana Chrzciciela. Dla mnie San Juan to kolorowe, tętniące życiem miasto, które idealnie nadaje się na weekendowy wypad. Poniżej przedstawiam Wam zestawienie miejsc, które trzeba odwiedzić i atrakcji, których trzeba spróbować będąc w San Juan. Do tego kilka rekomendacji sprawdzonych miejsc w których warto się zatrzymać. Enjoy!
Stare Miasto – Viejo San Juan
Odwiedzenie starego miasta – Viejo San Juan to obowiązkowy punkt każdej wizyty. Starówka znajduje się na wyspie Isleta de San Juan połączonej mostami z główną wyspą Portoryko. Pełno tu zabytkowych kolorowych kamienic i domów z XVI i XVII w., charakterystycznych dla hiszpańskich miast kolonialnych na Karaibach. Po historycznym centrum spaceruje się brukowanymi uliczkami. Znajdują się tu liczne place miejskie i piękne barokowe kościoły. Najważniejsze to: katedra św. Jana Chrzciciela, św. Józefa i stary klasztor karmelitów. Pośród kolorowych budynków można odnaleźć liczne restauracje i muzea. Wzdłuż murów miejskich ciągnie sięXIX-wieczna promenada Paseo de la Princesa. Inne obiekty, które warto zobaczyć to m.in.: El Capitolio – siedziba rządu, Puerta de San Juan – brama miejska, Plaza Colón – jeden z najważniejszych placów miejskich, Kaplica Chrystusa z 1753 r. i La Casa de España z 1914 r. Historyczne centrum San Juan zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Fortyfikacje
Stare San Juan otoczone jest murami obronnymi i fortyfikacjami. Do dziś zachowały się cztery warownie:
- Castillo San Felipe del Morro – hiszpańska cytadela zbudowana między XVI a XVIII w. Strzegła wejścia do zatoki San Juan i chroniła miasto przed atakami morskimi.
- Castillo San Cristóbal – budowę fortecy ukończono w 1783 r. Miała chronić miasto przed atakami lądowymi.
- Fortín de San Gerónimo del Boquerón – to duży fort położony przy wejściu do laguny Gran Cantón. Został zbudowany w XVII w. i był częścią pierwszej linii obrony San Juan.
- Palacio de Santa Catalina – La Fortaleza – zbudowany w latach 1533–1540 w celu obrony portu San Juan de Puerto Rico. Współcześnie jest to rezydencja gubernatora Puerto Rico.
Casa de Baccardi
Jednym z miejsc, które trzeba odwiedzić w San Juan jest Casa de Bacardi – największa na świecie destylarnia rumu. Można się tu nauczyć, jak degustować rum lub jak przyrządzić doskonałe Mojito i Piña Coladę, a także poznać historię tych koktajli oraz ciekawe triki i umiejętności barmańskie. Poza tym to świetny sposób na spędzenie popołudnia.
Plenerowe galerie sztuki
San Juan to miasto, które tętni sztuką. W stolicy Portoryko jest wiele plenerowych galerii, w których swoje obrazy sprzedają lokalni artyści. Największe skupisko galerii portorykańskich artystów znajduje się w okolicy Celle San Sebastian w Starym San Jose. To must see każdego miłośnika sztuki, także możliwość zakupienia oryginalnej pamiątki z wyspy.
Posmakowanie miejscowych specjałów
W lokalnych restauracjach trzeba koniecznie skosztować lokalnych specjałów. Kuchnia portorykańska obfituje w różne rodzaje fasoli, ryż, a także warzywa, czy lokalne owoce. Serwuje się różne rodzaje mięsa, ryb, owoców morza. Jest w czym wybierać. Arroz con dulce, arroz con leche, arroz con gandules y lechón, arroz y habichuelas – to najpopularniejsze potrawy z ryżem. Przysmaki mięsne to m.in.: bistec encebollao, albondigón, chuleta kan-kan, empanizado, picadillo a la puertorriqueña, czy sancocho. Plátanos maduros to słodkie banany – platanos smażone na głębokim tłuszczu. Kolejny przysmak to tortilla de huevos, czyli omlet z pomidorami, cebulą, papryką, czosnkiem i serem. A może usiąść w kawiarni i delektując się miejscową kawą, naprawdę smaczną, obserwować, jak wygląda codzienne życie mieszkańców San Juan.
Życie nocne, rum, muzyka, taniec i imprezy
Portoryko to muzyka i taniec. Nie sposób być w San Juan i nie poznać życia nocnego tego miasta. Najlepsze miejsce do tego to La Placita w dzielnicy Santurce. Znajduje się tu mnóstwo barów, a ludzie często tańczą na ulicach salsę. Odwiedzając miejscowe bary trzeba oczywiście skosztować lokalnego rumu oraz drinków sporządzanych na bazie rumu. Najsłynniejszy to bez wątpienia piña colada, lecz drinków na bazie rumu jest tu cała masa. Barmani przyrządzają koktajle z sokami z tropikalnych owoców pochodzących z wyspy, jak np. ananas, mango, papaja, marakuja i wiele, wiele innych. Każdego miesiąca odbywają się w San Juan uliczne festiwale, a najlepszy czas na ich poznanie to przełom grudnia i stycznia. Fiestas de la Calle San Sebastián przez Portorykańczyków nazywany również Sanse to trwający 4 dni festiwal na cześć św. Sebastiana, którego Kościół Katolicki wspomina 20 stycznia. Podczas fiesty odbywają się uliczne parady, można skosztować lokalnych potraw serwowanych z foodtrucków i oczywiście napić się piwa.
Playa El Escambrón – wypoczynek i możliwość nurkowania
Aby zapomnieć na chwilę, że jest się w mieście można wybrać się na Playa El Escambron. Niewiele stolic, nawet tych karaibskich ma na swoim terenie plażę – to duża zaleta San Juan. Tę malowniczą plażę otacza rafa koralowa. Znajduje się na niej miękki, złoty piasek i rosną tu wysokie palmy, w cieniu których można odpocząć od karaibskiego słońca. To idealne miejsce na typowy chill out. Rozciąga się stąd widok na ocean, a także na stare miasto i nowoczesną cześć San Juan.
Jeśli szukacie też wyjątkowej miejscówki, w której moglibyście się zatrzymać w San Juan, to rzućcie okiem na ten wpis: Weekendowy getaway w Portoryko i luksusowy San Juan Marriott Resort & Stellaris Casino