close
Fit radyPopular

8 kluczowych strategii do biegania w upale

Wszyscy wiemy, że bieganie w upale nie należy do najprzyjemniejszych. Motywacja jakoś tak spada, gdy żar leje się z nieba. Bieganie w wysokich temperaturach i wilgotności może narazić nas na odwodnienie, przegrzanie organizmu, a nawet udar. Prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem byłoby nie biegać podczas wysokich temperatur. Co jednak, gdy podróżujesz do gorących krajów, a wciąż chcesz utrzymywać sportową rutynę i trenować? Jeśli będziesz pamiętać o paru prostych trikach, bieganie w wysokich temperaturach wciąż będzie możliwe i efektywne.

  • Biegaj wcześnie rano lub późnym wieczorem

Postaraj się unikać biegania pomiędzy godziną 10 a 16. Słońce świeci wtedy najmocniej, więc bieganie będzie trudniejsze. Najlepszym czasem jest wczesny ranek (zaraz przed wschodem słońca) lub wczesny wieczór (zaraz po zachodzie słońca). Wtedy jest najchłodniej i nie spalisz się żywcem w płomieniach słonecznych :) Dodatkowym bonusem jest możliwość podziwiania wschodu i zachodu słońca (czy jest coś lepszego niż poranne cardio po plaży w pięknych okolicznościach?).OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  • Unikaj otwartych, nasłonecznionych przestrzeni

Nie próbuj biegać na otwartych przestrzeniach takich jak drogi czy pola. Takie miejsca nagrzewają się najszybciej. Jeśli musisz trenować w ciągu dnia, wybierz do tego raczej zacienione ścieżki, park czy las. Kiedy jest bardzo gorąco nawet lepiej wybrać bieganie w mieście, gdzie można znaleźć cień, niż na łonie natury, ale w pełnym słońcu.

  • Biegaj po deszczu

Kiedy mieszkasz w tropikach, z dużym prawdopodobieństwem doświadczysz ulewnych opadów. Zwłaszcza w porze deszczowej deszcz pada regularnie popołudniami i wieczorami. To akurat jest zbawienie dla biegających. Po deszczu powietrze jest chłodniejsze i świeższe, więc to idealny moment na trening.

  • Nawadniaj swój organizm regularnie

Jednym z najłatwiejszych sposobów na uniknięcie przegrzania organizmu, jest jego nawadnianie. Pamiętaj, aby wypić szklankę wody przed biegiem. Jeśli planujesz długi trening, który będzie trwał ponad godzinę, weź ze sobą butelkę wody i popijaj ją podczas treningu. Podczas długotrwałych treningów warto tez pić napoje izotoniczne, które zawierają elektrolity i szybciej nawadniają organizm (naturalnym izotonikiem jest woda kokosowa).

  • Wybierz odpowiednie ubranie

Pierwszą rzeczą do zapamiętania jest fakt, że ciemne ubrania bardziej absorbują światło słoneczne. Zapomnij więc o czarnym T-shircie. Sportowe ubrania w jasnych kolorach są najlepsze do biegania w upale. Wybieraj też takie, które uszyte są z syntetycznych materiałów (tym razem bawełna odpada). Takie ubrania są lekkie, oddychają i co najważniejsze Twoja skóra pozostanie w nich sucha.

  • Użyj kremu do opalania

Ochrona skóry przed słońcem jest jedną z najważniejszych rzeczy do zapamiętania. W tropikach promienie słoneczne są silniejsze, niż może się wydawać. Nawet jeśli biegasz rano i niebo jest zachmurzone, użyj kremu z filtrem. Powinien być wodoodporny, tak by nie spłynął ze skóry wraz z potem. Wybieraj tez filtry powyżej 20 SPF. Dobrym rozwiązaniem jest zakup kremu dla uprawiających sport. Wytrzymują na skórze dłużej niż zwykłe balsamy i nie kleją się tak jak one.

  • Wygaszenie po treningu

Stopniowe zmniejszanie tępa biegu pozwala uspokoić akcje serca i trochę wychłodzić organizm. Zwłaszcza w wysokich temperaturach i wilgotności powietrza, organizm jest obciążony bardziej niż zwykle i należy stopniowo wprowadzić go w zmianę tempa. Zakończ swoją sesję biegania spokojnym truchtem, a następnie szybszym spacerem. Nie zapomnij też poświęcić czasu na rozciąganie.

  • Nie przeciągaj struny i miej swój limit

Weź pod uwagę, że upał to nie najlepszy czas dla twojego organizmu. Ciało szybciej męczy się w wysokich temperaturach. Dlatego odpuść trochę, to nie miejsce i czas na przekraczanie swoich limitów i bicie rekordów. Bądź dla siebie wyrozumiały i jeśli potrzebujesz zwolnić lub zrobić przerwę, po prostu to zrób. Pamiętaj o tym, że sport ma być przede wszystkim zabawą i zdrowiem. Sport jest dla Ciebie, a nie Ty dla niego.IMG_3146-ip5ynt43

Have a nice run!

Napisz komentarz

five × five =